Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 metrede 15 Temmuz

Giriş Tarihi: 11.10.2016
15 metrede 15 Temmuz
FETÖ'nün 15 Temmuz si kalkıştığı darbe girişiminde milyonlarca vatandaş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile sokağa dökülerek tanklara ve F-16'lara karşı durmuştu. O gece Ankara ve İstanbul'da şehit olan 241 vatandaş birer demokrasi yıldızı olarak Mamak Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde temeli atılan 15 Temmuz Anıtı'nda yaşatılacak. 4. Kolordu'dan çıkarak Kızılay'a hareket eden ancak Mamaklılar tarafından durdurulan tankların yürüdüğü Mamak Caddesi'ne inşa edilecek olan anıtın üzerinde ayrıca şehit Astsubay ve kırmızı kamyonu ile darbecilere karşı mücadele eden Şerife Boz gibi o gecenin kahramanları yer alacak. Heykeltıraş Oğuz Ertürk tarafından yapımı süren anıt 2 bin metrekarelik alan üzerinde bulunacak.

HERKES GEÇERKEN GÖREBİLECEK
Anıtın yapılacağı yer olarak özellikle tankların o gece yürütüldüğü Mamak Caddesi'ni seçtiklerini belirten Mamak Belediye Başkanı , "15 Temmuz ileri tarihlerde bir milat olarak görülecek. Milletin içerisinden görünüp de milletin silahı ile yine millete saldırdılar. Ama böylesi bir hainlik içerisinde kahramanlık destanı yazıldı. Bunu yaşatmak ve nesillere anlatmak gerekiyor. Bundan yola çıkarak biz bu anıtı yapmaya karar verdik. Bu anıtı anlamlı bir yere yapmayı düşündük ve bulduğumuz yerde o gece Mamak'ta tankların yürüdüğü, Mamak Caddesi üzerinde bir yer. Anıtın çalışmalarına başladık. Burası Mamak'ın ana arterlerinden biri… Bizim amacımız herkesin bu anıtı geçerken görebilmesidir" dedi.

BİRÇOK ALTERNATİF İÇİNDEN SEÇİLDİ
Anıtın şekli ile ilgili çok ince ve hassas bir çalışma yaptıklarını belirten Akgül, "Buraya yapacağımız anıtla ilgili çok alternatif üretildi. Bunlar arasından en anlamlı olanı seçmeye gayret ettik. Seçtiğimiz anıt 15 metre yüksekliğinde bir kule şeklinde olacak. Kulenin alt tarafında kaidesinde ise 15 Temmuz'u anlatan Ömer Halisdemir gibi öne çıkan figürler olacak. Bu kulenin üzerinde ayyıldız ve şehitlerimize ithafen 241 adet yıldızımız olacak. Kulenin en sonunda da bir yıldızımız olacak o da sonsuzluğa giden ki biliyorsunuz bizim inancımızda, 'Şehitler ölüler değildir. Aksine onlar yaşarlar' ayeti vardır. O sonsuzluğa giden yıldız şehitlerimizin tamamını temsil edecek" ifadelerini kulland

İLK KAZMA VURULDU
Anıtın yapımı ile ilgili çalışmaların başladığını söyleyen Başkan Mesut Akgül, "Kuleye giden yolda da bir yürüyüş yolu oluşturduk. Burada sıralı bir şekilde iki tarafta da Türk bayrakları olacak. Türk bayraklarının altında da 15 Temmuz'u anlatan görseller yer alacak. 15 Temmuz süreci tüm ayrıntıları ile bu anıtta yaşatılacak. Ömer Halisdemir'den kırmızı kamyonu ile darbecilere karşı duran Şerife Boz'a kadar herkes yer alacak. Burada hem resimlerle hem de rölyeflerle çalışılacak. Güzel bir anıt oluşturduğumuza inanıyorum. İlk kazmayı vurduk ve anıtın temelini attık"şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 metrede 15 Temmuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN