Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gar saldırısı unutulmadı

Valisi Ercan Topaca, DEAŞ mensubu iki canlı bombanın kanlı eyleminde yaşamını kaybedenlerin anısına saldırının gerçekleştiği Ankara Garı önüne karanfil bıraktı

Giriş Tarihi: 11.10.2016
Gar saldırısı unutulmadı
Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için yüzlerce kişinin toplandığı Garı önünde 10 Ekim 2015'te DEAŞ mensubu iki canlı bombanın gerçekleştirdiği kanlı eylemde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi. Ankara Valisi Ercan Topaca ve beraberindeki çok sayıda kamu yöneticisi, Ankara Garı kavşağına gelerek saldırının yapıldığı yere hayatını kaybedenlerin anısına karanfil bıraktı. Gar önündeki kanlı saldırıda hayatını kaybedenlerle Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Durak Jandarma Karakolu önündeki kontrol noktasına bombalı terör saldırısında şehit olan ve sivil vatandaşları rahmetle andığını ifade eden Vali Topaca, terörün evrensel bir sorun olduğunu, devlet olarak üstesinde gelmek için her türlü tedbiri aldıklarını vurguladı. Vali Topaca, "Geçen yıl yaşadığımız acıyı bir kez daha üzüntüyle hatırlıyoruz. Burada kaybetmiş olduğumuz vatandaşlarımız ile dün aynı şekilde şehit verdiğimiz askerlerimiz ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Bu acıların bir an önce dinmesini temenni ediyoruz. Gerek gar meydanında yaşanan saldırıyı gerekse de ülkemizin başka yerlerinde yaşanan terör eylemlerinin menşeine, saldırıyı yapanlara, yaptıranlara bakmaksızın lanetliyoruz. Çağımızın önemli sorunlarından biri terördür. Ülkemiz buna karşı mücadele veriyor. Devlet olarak her türlü tedbiri alarak bunun üstesinden geleceğiz" dedi.

KÜÇÜK GRUPLARA İZİN VERİLDİ
Vali Topaca, Ankara Garı önünde küçük grupların anma etkinliği yapabileceklerini, bunun dışındaki programlara güvenlik nedeniyle izin verilmeyeceğini bildirdi. Güvenlik gerekçesiyle bazı riskler olduğunu belirten Topaca, "Tabii burada yaşanan acıyı vatandaşlarımız anmak isteyeceklerdir. Buna imkân sağlamak maksadıyla sembolik anlamda gerek şehit yakınlarının gerekse de bu anmayı yapmak isteyenlerin küçük gruplar halinde bir anma yapmasına izin verildi. Onun dışında herhangi bir program söz konusu değil" ifadelerini kullandı. Anma töreninin yapıldığı Ankara Garı kavşağında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Çevredeki yüksek noktalara keskin nişancılar yerleştirilirken helikopteri de alanda bulunan ekiplere havadan destek sağladı. 10 Ekim 2015'te DEAŞ mensubu iki canlı bombanın gerçekleştirdiği saldırıda, 102 sivil yaşamını kaybetmiş, 391 kişi de yaralanmıştı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ
Talatpaşa Bulvarı'ndan Ankara Garı'na yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Saldırının yapıldığı alana karanfil bırakmak isteyen gruba polis, alana sadece saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin alındığını belirterek uyarılarda bulundu. Polisin uyarılarını dikkate almayan eylemcilerin polise taş ve sopalarla saldırması üzerine gruba TOMA ve biber gazıyla müdahale edildi. Öte yandan, gruba yapılan müdahalenin ardından saldırının yapıldığı alana HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP milletvekilleri geldi. Diğer yerlerdeki gösterilerle birlikte 69 kişi gözaltına alındı. Ankara genelindeki anma etkinliklerinde, bin 700 polis görev yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gar saldırısı unutulmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN