Türkiye'nin en iyi haber sitesi

9 yılda şiddet mağduru 600 kadınla dayanışma

Giriş Tarihi: 13.10.2016
9 yılda şiddet mağduru 600 kadınla dayanışma

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kadın Sığınma Evi ve Kadın Danışma , şiddetle mücadele konusunda 2007 yılından bu yana yaklaşık 600 kadına maddi manevi destek oldu

Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya koyduğu çok sayıda sosyal ve kültürel projenin yanında, kadına yönelik şiddetle mücadele alanında kadınlara verdiği desteğe de devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren "Kadın Sığınma Evi", aile içi şiddet gören kadın ve çocukların yuvası olurken, yine birim bünyesindeki "Kadın Danışma "nde, uzman personel tarafından, psiko- sosyal hizmetler başta olmak üzere ve barınma konularında her gün onlarca kadını doğru adrese yönlendirecek bilgiler veriliyor.

7/24 HİZMET VERİYOR
Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Büşra Aldoğan, 2007 yılında açılan Kadın Sığınma Evi'nde aile içi şiddet ve tacize maruz kalan, can güvenliği olmayan 600'ün üzerinde kadın ve çocuğa yardımcı olduklarını belirterek, merkezin 7/24 hizmet verdiğini söyledi. Büyükşehir'in, merkezde şiddet mağduru kadın ve çocukları hiçbir şart aranmaksızın barındırıp güvenliklerini sağladığını ifade eden Aldoğan, "Bize sığınan kadınların sadece barınma ve güvenliklerini sağlamıyoruz. Onları muhtaç olmadan bağımsız hayata geçirecek, maddi ve manevi olarak güçlendirecek programlar da sunuyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar gözetimimiz altındaki 283 kadının yaş ve eğitim durumunu göz önüne alarak meslek sahibi olmasına imkan sağladık" dedi.

ALDOĞAN: AYLIK HARÇLIK DA VEREBİLECEĞİZ
Kadın Sığınma Evi'ne başvuran mağdurlara verilen psikolojik desteğin önemine çeken Aldoğan, "Misafirimiz olarak gördüğümüz mağdurlarımıza, birimimizde görev yapan psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve çocuk gelişimci uzmanlar tarafından destek sunuyor, 24 saat görev yapan hemşirelerle sağlık hizmeti veriyoruz. Ayrıca birimde çalışan sosyologlarımız tarafından da mağdurların sosyo-kültürel yönlerini araştırarak, çok yönlü olarak destek verilmesine imkan sağlıyoruz" diye konuştu. Aldoğan, Kadın Danışma Merkezi'ne başvuranlara birçok farklı konuda yol gösterildiğini ifade etti. Ayrıca, Büyükşehir Belediye Meclisi de ilgili mevzuat doğrultusunda, sığınma evinde kalan kadınlara aylık harçlık verilmesini, oy birliğiyle karar altına aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
9 yılda şiddet mağduru 600 kadınla dayanışma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN