Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnaflar krediyi çekti Büyükşehir’i bekliyor

ÖTV ayrıcalığından faydalanan taksiciler, lüks hizmet için . Esnaf, Büyükşehir’den alacağı izinle araçlarını yenileyecek

Giriş Tarihi: 20.10.2016
Esnaflar krediyi çekti Büyükşehir’i bekliyor
Şoför esnafının sabırsızlıkla beklediği ticari taşıtların yenilenmesinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnasına ilişkin usul ve esasları içeren tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ticari araçların ÖTV indiriminden yararlanırken suistimallerin önüne geçilmesi için de bazı evrakların tamamlanması gerekli. Bu evrakları tamamlayan büyük illerden İstanbul'da ve İzmir'de yeni üst segmentteki lüks taksiler yollara çıkmaya başlarken, bazı evrakların eksikliği sebebiyle uygulama 'da hala yürürlüğe giremedi. Şuan şoför esnafının sabırsız bekleyişinin hakim olduğu Ankara yolları ise yeni lüks ticari araçlarını bekliyor. Ankaralı şoför esnafının araçlarını değiştirmeleri için gerekli dört evrağın üçünün tamamlandığını belirten Ankara Umum Otomobilciler ve Şöförler Esnaf Odası Genel Sekreteri Tunay Kılıç, "Tamamlanmış olanların ilki, araç ruhsatı. Bu zaten tüm araçlarda mevcut ve herkesin elinde olan bir evrak. İkinci oda sicil kayıt belgesi, bunu da biz veriyoruz. Üçüncüsü, şoför esnaflarının bulundukları faaliyet türünü gösteren ve ilgili vergi dairesinden alacakları mükellefiyet belgesi" diye konuştu.

"KREDİ ÇEKİP ALACAĞIM"
Kılıç, eksik belgenin ise Büyükşehir'den alınacak, ticari taksilerin Ankara'da taksicilik yapma izinlerinin olduğunu gösteren belge olduğunu söyledi. Aracının kaza sebebiyle sanayide beklediğini ifade eden 72 yaşındaki taksi esnafı , zararını sigortadan alamadığını ve aracının perte ayrıldığı kaydetti. Yıldız, "Bu kanun çıkınca arabamı değiştirme fırsatı yakalamış oldum. Bu durumda ÖTV'yi devlet ödeyecek, ben de 20 milyar faizsiz kredi çekip 20 ayda ödeyeceğim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaflar krediyi çekti Büyükşehir’i bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN