Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Sanayici “güçlü lider” istiyor

Giriş Tarihi: 25.10.2016

Türkiye'nin ana gündem maddesi "başkanlık sistemi"! Sisteme ilişkin öneriler kısa sürede Meclis'e gelecek.
Gözler AK Parti'nin önereceği başkanlık sistemine çevrilmiş durumda. Kulislerde ön plana çıkan sisteme göre başkan 5 yıllığına seçilecek. En fazla 2 dönem görev yapacak.
Başkan ile milletvekili seçimi aynı anda yapılacak. Bakanlar Meclis dışından atanacak.
Başkan Meclis'i feshederse hem Başkanlık hem milletvekili seçimleri tekrarlanacak.
Sosyal yaşamdan ekonomiye, siyasetten diplomasiye her alanda yeni bir sayfa açılacak.

***

AK Parti, tabanın nabzını tutmaya devam ediyor.
Sokakta destek hızla artıyor. Anketlerde destek yüzde 65'i geçmiş durumda.
Peki, iş dünyası, sanayici bu konuda ne düşünüyor? Geçen hafta Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir'le sohbet imkânı bulduk.
Özdebir, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada var olabilmesi için güçlü liderlere ihtiyaç olduğunu vurguluyor ve ekliyor; "İyi denetlenmiş başkanlık sistemi Türkiye'nin işleyişini hızlandırır. Hızlı karar alınması demek ekonominin hızlı çalışması demek. Türkiye gibi bir ülkede hızla karar süreçlerine ihtiyaç var. Bu ekonominin de hızlı çalışması demek. Bazen bürokrasinin yavaşlığından tedbir alana kadar olaylar geçiyor. Çıkarılacak yasalar sistemin işleyişine yönelik tasarım da önemli. Halkın kanaatini o oluşturacak bir yapı olmalı." H H H
Başkanlık sistemi ne getirecek? AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın ifadesiyle "Kutuplaşma yerine kucaklaşma" kapısı açacak. Parlamentonun işlevi artacak. Kuvvetler ayrılığı güçlenecek.
2023 hedeflerini destekleyecek. Nitelikli sermaye yönünü Türkiye'ye çevirecek.
Seçim bölgeleri halkın temsilcileri ile ilişkilerini kuvvetlendirecek. Güçlü Türkiye vizyonunu destekleyecek. Popülist politikaların yerine kalıcı sosyal kazanımlar sağlanacak. Orta kesim ön plana çıkacak. Demokratik özgürlüğe katkı sağlayacak. Yürütmede getireceği istikrar ülkenin önünü açacak. Lider vizyonu sahaya yansıyacak. Otoriter değil, çoğulcu sistem kurulacak. Yürütme güçlenecek, iki başlılık bitecek. Aşırı uçlar törpülenecek, temsilde adalet sağlanacak. Baraj sistemi kalkacak, belli oy alan temsil hakkı kazanacak. Muhalefet daha etkili hale gelecek. Ekonomide istikrarı destekleyecek. Mega projeler hızlanacak.
Peki, bütün bunlara itirazı olan var mı? Kriz değil, vizyon reformlarına destek zamanı…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Sanayici “güçlü lider” istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN