AŞTİ’de gece gündüz terör denetimi

Son 6 ay içerisinde AŞTİ üzerinden başkente sokulmaya çalışılan onlarca kiloluk patlayıcı maddeyle birlikte çok sayıda ve kimyasal madde ele geçirildi

Giriş Tarihi: 26.10.2016
AŞTİ’de gece gündüz terör denetimi
AŞTİ yönetimi, son bir yılda başkenti kana bulamak isteyen terörist ve olası tüm terör saldırılarına karşı aldığı önlemlerle büyük felaketlerin önüne geçti. Son 6 aylık güvenlik raporunu SABAH ile paylaşan AŞTİ yönetimi, yapılan uygulamalarda; 100 kg sodyum klorat maddesi, 20 kg amonyum nitrat ve yapımında kullanılan çeşitli maddelerle birlikte çok sayıda ruhsatsız ele geçirildiğini söyledi. Ankara'da son yaşanan terör olaylarının ardından aldıkları etkili güvenlik önlemlerinin sonuç verdiğini belirten BUGSAŞ Genel Müdürü Seçkin Odabaşı, ele geçirdikleri çok sayıda patlayıcı madde ile olası bombalı saldırılara darbe indirdiklerini söyledi. Odabaşı, "Güvenlik merkezimizde uzman kişilerden oluşan yeni bir ekip kurduk. Bu ekip 210 kamera ile 24 saat bomba, terörist kısaca terör takibi yapıyor. Her ihbarı değerlendiriyoruz. Başkente kaçak yollarla girişi yapılmaya çalışılan, bomba yapımında kullanılan sodyum klorat, amonyum nitrat gibi maddeler ele geçirdik. Genellikle Doğu-Güneydoğu bölgelerinden; Antep, Urfa, Maraş gibi illerden gelen araçlarda ortaya çıkıyor bu maddeler. Şimdi yeni yöntemler deniyorlar ancak bizim de çalışmalarımız derinleşiyor. Bu konuda Emniyet yetkililerinden ciddi destek alıyoruz, yakaladığımız kişi ve maddeleri polise teslim ediyoruz" dedi.

KAÇAK SİLAHTA ARTIŞ VAR
Son bir yıl içerisinde ruhsatsız silah kaçakçılığında büyük bir artış olduğunu söyleyen Seçkin Odabaşı, "50'ye yakın kaçak silah yakaladık" dedi. Odabaşı, "Silah, uyuşturucu kaçakçılığı arttı. Yanı sıra tarihi eser, sahte dolar ve Türk paraları da had safhada. Kaçak telefonundan tutun sigara, uyuşturucu silah ya da bombaya kadar hiçbir şeye göz açtırmıyoruz. Son 6 ayda; 50'ye yakın silah, 100 kilogram sodyum klorat, 20 kilogram amonyum nitrat, hint keneviri, 160 korsan araç, 20 ayrı tüp içerisinde kimyasal maddeler, onlarca telefon, 1000 karton sigara ele geçirdik. Yine bin 700 olayla birlikte hırsızlık ve cinsel istismar suçlarını da önledik. Ayrıca yaptığımız etkili tarama sonucunda ülke genelinde aranan 9 çocuğu da bularak önce Emniyete, ardından da bu çocukları arayan Müge Anlı'ya destek verdik" ifadelerini kullandı.

210 KAMERAYLA 24 SAAT TAKİP
Artık kapılarda üçer görevli olduğunu söyleyen Odabaşı, "AŞTİ'ye günlük ortalama 150 bin insan giriş-çıkış yapıyor. Bayramlarda 400 bine ulaşıyor sayı. Araçlar AŞTİ'ye girmeden K9 köpeği ve uzman ekiplerce aranıyor. İçeri girdikten sonra 210 kamera üzerinden takip devam ediyor. Yani iki noktadan kaçsa üçüncüde kesin yakalanıyor. Burası bir havuz gibi bunları çıkış yaptıkları yerden takibe alıp burada sıkıştırıyoruz emniyet ekipleri de hemen müdahale ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AŞTİ’de gece gündüz terör denetimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN