Korsanın önünü okullar açmış!

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Korsanın önünü okullar açmış!

SABAH Ankara’nın gündeme getirdiği korsan servis sorununda okulların da payı olduğu ortaya çıktı. Görüştüğümüz okul yöneticileri, ucuza geldiği için korsan servislerle çalıştıklarını kabul etti

Başkentte C plakasız korsan servislerin yüzde 50 oranında artış göstermesinin altından okulların rant için servis işine girmesi çıktı. 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından Ankara'da kurum personeli ve okul öğrencisi taşımacılığının sadece C plakalı araçlarla yapılması karara bağlanırken, özel okullar aldığı araçları kendi okulları adına kayıt yaptırarak gayri resmi şekilde öğrenci taşımacılığına devam ediyor. Okul yönetimleri korsan servis kullandıklarını kabul ederken, servisçilerin verdiği yüksek fiyatlar nedeniyle bu yola başvurdukları savunmasını yaptılar.

ÜCRET ALMIYORUZ DİYORLAR
SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, "UKOME, C plakalı araçlar dışındaki araçların personel ve öğrenci taşımacılığı yapamayacağını söylemesine rağmen okullar bu kararları dinlemeyip mahkemeye veriyor. Okullar hayır ben bu şekilde öğrencileri taşımak istemiyorum, kendi araçlarımla ücretsiz taşımak istiyorum diyor. Ama gerçekte öyle olmadığı, okulların UKOME'yi dinlemeyip yüksek ücretler almak suretiyle servis taşımacılığına soyunmasından anlaşılıyor. Zaten ücret almadan neden yapsınlar ki? Ücret almayacaklarsa direkt bu işi servis araçlarına bırakmaları lazım" dedi.

PAKET SERVİS HİZMETİ!
Başkentte bir kolejin Personel Müdürü ve servis sorumlusu Şükrü Saygın, C plakalı araçların verdiği yüksek fiyat tekliflerinden şikâyetçi oldu. Saygın, "Bizim her yere servisimiz var. Servise ihtiyacımız olduğunda fiyat konusunda da anlaşamıyor, servis bulmakta zorlanıyoruz. Şehir içinde C plakalı araçlarımız çalışıyor ama uzak yerlere servis bulmakta zorlandığım için Sincan, Etimesgut, Çayyolu gibi yerlere C plakasız okulun kendi araçlarını koyuyorum. Servis ücreti almıyoruz. Daha doğrusu paket şeklinde alıyoruz. İçinde eğitim-yemekservis hepsi var. Servis fiyatını bu paketlere dahil ediyoruz. Ama bunlar sektörün sıkıntılarından kaynaklı bir şey. Şoförler iyi eğitimli değil, çok servis atıyorlar" diye konuştu.

'MÜNFERİT BİR OLAY DÜZELTECEĞİZ
Sincan'da hizmet veren özel bir lisenin Genel Koordinatörü Figen Kılcığ, "Az sayıda öğrencimiz olduğu için az sayıda servis aracımız var. Etimesgut grubumuz C plakalı ama Sincan'a giden servislerdeki gidiş geliş saatlerinin düzensizliğinden dolayı 3-5 haftadır C plakasız araçla servisler tamamlanmıştı. Ama bu mutlaka düzeltilecektir. Münferit bir olay olduğunu düşünüyorum. Düzene girmediği için saatler konusunda bir uyuşmazlık olduğu için geçici yapılmış bir şey" şeklinde konuştu.

EN AZ 500 BİN LİRA KâRLA BAŞLIYORLAR
Yaklaşık 600-650 bin lira fiyatla satılan C plakalı servis araçları yerine 100-150 bin TL'lik araçlarla çalışan korsanlar, daha işin başından 500 bin lira gibi yüksek kâr oranıyla sektöre giriyorlar. Bu yüksek kar oranı korsanların iştahına kabartırken, bu korsanların çoğalması haksız rekabet yaratıyor, esnafı derinden yaralıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsanın önünü okullar açmış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN