Mogan Gölü’ne temizlik limanı

Giriş Tarihi: 13.11.2016
Mogan Gölü’ne temizlik limanı

Mogan Gölü’nde temizlik çalışmasını yapacak olan Ulaştırma Bakanlığı’na ait gemiler için göl kıyısında liman yapımına başlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında 15 Temmuz'da imzalanan protokol çerçevesinde Ankara'nın denizi olarak da nitelendirilen Mogan Gölü'nün temizlik çalışmaları 1 ay içerisinde başlayacak. Dünyanın en büyük iç sular temizleme projesi olan Mogan Gölü'nü temizleyecek olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na ait gemiler Gölbaşı'na getirilecek. Mogan Gölü'nden çıkarılacak olan dip çamurunun biriktirileceği alanla ilgili çalışmalar sürerken gemiler için gerekli olan liman çalışmaları da başladı.

HAFRİYAT BAŞLADI
Gölbaşı Belediyesi'ne bağlı ekipler Mogan kenarında yapılacak olan liman için hafriyat ve düzleme çalışmalarını devam ettirirken gölün temizlenmesini engelleyecek durumda olan yapılarında kaldırılmasına devam ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 yılında yapılacak olan temizlik çalışmaları için 38 milyon 884 bin TL bütçe ayrılırken projenin 480 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor. Liman çalışması ile birlikte ilk somut adımın atıldığını belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, "Mogan Gölü'nün temizlenmesi ile ilgili bu ay Ulaştırma Bakanlığı'na ait tekneler gelecek. Bu tekneler için şu an liman çalışması yapıyoruz. Çalışmalar o kadar hızlı gidiyor ki ben bu projenin 450 günden önce biteceğini düşünüyorum"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mogan Gölü’ne temizlik limanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN