YHT Garı’nda ‘cep’ istiyoruz

Yeni açılan YHT Garı’nın yanında bulunan duraklarının yeri değiştirilen taksiciler eylem yaptı. Yolcuların da mağdur olduğunu belirten taksiciler gar önünde 20 araçlık cep istiyor

Giriş Tarihi: 13.11.2016
YHT Garı’nda ‘cep’ istiyoruz

YHT Garı'nın geçtiğimiz günlerde hizmete girmesi ile yaklaşık 50 yıldır aynı bölgede bulanan Gar Taksi Durağı'nın yeri değişti. Bu nedenle yeni YHT Garı'ndan yolcu alamadıklarını belirten taksici esnafı cadde üzerinde yolcu beklemeleri nedeniyle polisin cezaları ile karşı karşıya kaldı. Uzun süredir iş yapamamaktan yakınan esnaf yaşadığı soruna bir türlü çözüm üretemeyen Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası'na giderek eylem yaptı. Oda Başkanı Zafer Şener ile görüşmek isteyen yaklaşık 100 taksici, başkanla görüşemeyince oda önünde arbede çıktı. 50 senedir bugüne kadar Gar Taksi olarak sorunsuz bir şekilde ekmeklerini kazandıklarını ifade eden Durak Başkanı Mehmet Savaş, "Hızlı Tren Garı açıldıktan sonra şirketin bizden talep ettiği taksi başına günlük 23 TL'yi ödemeye başladık. Taksilerin aylık ödedikleri ise toplam 70 bin lira yapıyor. Biz bu 70 bin lirayı ödemeyi kabul ettik ve şirketle anlaştık. Ancak taksi durağımızın arkada kalması nedeniyle gardan çıkan yolcuları alamıyoruz. Cadde üzerine geldiğimizde ise polis bize ceza kesiyor. YHT Garı önünde taksilerimizin bekleyebileceği 20-25 araçlık cepler istiyoruz. Çünkü trenden çıkan yolculara başka türlü yetişemiyoruz" dedi.

ODA ETKİSİZ KALDI
Son çare olarak eylem yaptıklarını belirten Savaş, "Gardan çıkan yolcular da mağdur. Çünkü biz gara yanaşamıyoruz. Hâlbuki durağımız hemen şurası. Ne oluyor bu sefer? Gardan çıkan müşteriler de perişan oluyor. En sonunda sesimizi bir eylem yaparak duyurmak istedik. Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz, onlardan Allah rızası için yardım beliyoruz. Bizim odanın gücü yetmiyor herhalde. Oda etkili olsa tüm bunlara gerek kalmazdı" görüşünü dile getirdi.

ÇÖZÜM ARAYACAĞIZ
SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Zafer Şenel, "Esnafımızın sorunu ile ilgili çözüm yollarına başvuracağız. Gerekli yerlerle görüşmeler yaparak bu soruna bir çare bulacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YHT Garı’nda ‘cep’ istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN