Keçİören’de süper gözlem

Keçiören’de astronomi gözlem etkinliği düzenlendi. Çocuklar, 68 yıl sonra en parlak halini alan Ay’ı Belediye Başkanı Mustafa Ak ile birlikte gözlemledi

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Keçİören’de süper gözlem
Ay'ın, dünyaya en yakın konuma gelmesi sonucu 70 yıldır insanlığın gördüğü en yakın Ay görüntüsü Ankara'da da görüntülendi. Keçiören Belediyesi'ne bağlı hizmet veren ve çocuklara yönelik eğitici faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel ve eğlenceli aktiviteleriyle de dikkat çeken Keçiören Eğitime Destek Merkezi'nin düzenlediği (KEDEM) astronomi gözlem etkinliği ile çocuklar Ay'ı gözlemleme imkânı yakaladı. KEDEM öğrencileri, 21. yüzyılda Ay'ın Dünyaya en yakın olduğu anı Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ile birlikte gözlemleme olanağı buldular. "Süper Ay" olarak da tanımlanan bu eşsiz doğa olayını Estergon Kültür Merkezi'nin üst katından teleskop ve dürbünlerle izleyen KEDEM öğrencileri ve veliler bu ana tanıklık ettikleri için çok mutlu olduklarını ifade ettiler, Ay'ın dünyaya 356 bin kilometre yaklaştığı o anlarda ise heyecan doruğa çıktı.

'HAFIZALARDA YER EDECEK'
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da onlarla birlikte dolunayı gözlemleyerek, "Çocukların öğrenimlerini bilimsel etkinliklerle de destekliyoruz, bu olay bir daha 2034'te yaşanacakmış, o zaman bu çocuklar büyümüş olacak ve bu anı tekrar hatırlayacak, heyecan verici bir an olarak bu doğa olayı hafızalarında yer edecek" dedi. Bilim insanları, Ay'ın, 25 Kasım 2034'e kadar dünyaya bu yakınlığa gelmeyeceğini ve dolunayın 68 yıl sonra ilk kez yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha ışıklı görüleceğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçİören’de süper gözlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN