Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’den soba uyarısı

Büyükşehir İtfaiyesi Eğitim Amiri Nurettin Ayaz, kışın birçok ölümlü kazaya neden olan soba kullanımı ile ilgili dikkat çekici uyarılar yaptı

Giriş Tarihi: 18.11.2016
Büyükşehir’den soba uyarısı
Karbonmonoksit zehirlenmeleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığı Eğitim Amiri Nurettin Ayaz, yanan sobaya asla kömür atılmaması gerektiğini belirtti. Kış mevsiminin gelmesiyle ölümle sonuçlanabilen soba zehirlenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Ayaz, "Soba yakmak beraberinde tabii ki tehlikeleri de gündeme getiriyor. Halkımız nedense sobayla ilgili yeterli bilgiye sahip değil. Sonucunda maalesef karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri meydana geliyor" dedi.

TEMİZLİK AYDA BİR YAPILMALI
Ayaz, "Soba alttan değil, üstten yakılmalı, odunlar kovaya kömürle birlikte 3'te 2 oranında doldurulmalı. Odunlar kömürü tutuşturana kadar, yani tam yanma olayı gerçekleşene kadar sobanın altı üstü asla kapatılmamalı. Sıçrayan kıvılcımlardan kaynaklı koruma amaçlı sobanın altına mermer ya da bir metal koruyucu koymak gerekiyor. Ve sobanın temizliğini mutlaka ayda bir yapmamız gerekiyor. Tabii ki iyi çeken bir baca için de bacalarımızın temizliği de yılda bir kere ehli kişilere yaptırılmalı" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’den soba uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN