Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara Sanayi Odası 53 yaşında

Giriş Tarihi: 19.11.2016
Ankara Sanayi Odası 53 yaşında

Başkentte 1963’te kurulan ASO 53. yaşını kutluyor. ASO’nun 53 yıllık tarihi bir yandan da Ankara sanayisinin tarihi niteliğinde…

Bir grup sanayicinin önderliğinde 18 Kasım 1963'te kurulan Ankara Sanayi Odası (ASO) 53'üncü yaşını kutluyor. 1960'lardan günümüze gelen süreçte Ankara merkezde dağınık ve genelde küçük ölçekte yer alan sanayi işletmeleri, uzun uğraşılardan sonra Sincan'da kurulan ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) taşınmaya başladı. Ankara ve Türkiye ekonomisinin gelişimi ile birlikte Ankara'daki OSB sayısı 11'e ulaştı. Bu süreçte ASO'nun üye sayısı 8 bini aşarken, Ankara, eskiden beri sahip olduğu savunma sanayisindeki üstünlüğünü pekiştirmenin yanı sıra sağlık teknolojileri ile iş ve inşaat makineleri imalatında da atılım yaparak üst sıralara yerleşti. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Ankaralı sanayicilerin müstakil bir oda taleplerinden doğan ASO, Türkiye'de sanayinin ve ekonominin gelişmesinde anahtar bir kurum haline geldi. ASO'nun 53 yıllık tarihinde hem Ankara hem de Türkiye sanayisi çok önemli mesafeler kat etmiştir. ASO, Ankara için olduğu kadar Türkiye ekonomisi ve sanayisi için de çok önemli bir kurum olmuştur" diye konuştu.

'Kuruluş ruhuna bağlı kalarak çalışacağız'
Özdebir şöyle devam etti: "Üretim koşullarının iptidai, altyapı imkânlarının sınırlı olduğu, ithalât kısıtlamalarının, yurt içi imalâta karşı önyargıların ve sanayi kesimi hakkında haksız ve yersiz ithamların bulunduğu koşullardan bugüne çok zor süreçlerden geçen Ankaralı sanayiciler, bugün dünyanın hemen hemen her köşesine sanayi mamulleri ihraç eder noktaya gelmiştir. Ankara sanayisi gelişirken ASO ise Türkiye'de sanayinin ve ekonominin gelişmesinde anahtar bir kurum haline gelerek görüşleri merak edilen, söyledikleri ciddiyetle takip edilen bir kurum olmuştur. Odanın kuruluşundan bu yana Türkiye ekonomisi ve sanayisi hakkında dile getirdiği görüşleri ise Türkiye'nin yakın dönem iktisadi geçmişinin bir özeti niteliğindedir." Özdebir, kuruluştaki ruhu korumaya devam edeceklerini ve Ankara'yı sanayinin de başkenti yapmak için çalışacaklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara Sanayi Odası 53 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN