Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kansere gülümse

Giriş Tarihi: 19.11.2016
Kansere gülümse

Meme kanserine yakalanan Ressam Zeynep Yazıcı’nın, erken teşhise dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada paylaştığı video herkesi çok etkiledi. Yazıcı kansere karşı gülümseyerek ve yaşama sıkı sıkı tutunarak verdiği mücadelesini SABAH Ankara’ya anlattı

Yıllarca babasının işi nedeniyle Anadolu'yu diyar diyar gezdi. Mühendis oldu, evler, yollar inşa etti. Ama içinde hep güzel sanatlarla uğraşma sevdası vardı. Mühendisliği bıraktı, eline fırçalarını alıp, hayallerini resmetmeye başladı. Tam 'Hayatımı buldum, artık mutluyum' derken kanser olduğunu öğrendi… Ancak başkentin gülen yüzü, ressam- yazar Zeynep Yazıcı (39), kansere karşı da herkese örnek olacak bir mücadele başlattı. Yazıcı, "Çok ağır dönemler geçirdim, aylardır tedavi alıyorum ancak çok mutluyum kanser benden korksun, hayatımı geri kazanacağım" diyor. İşte Yazıcı'nın kanserli hastalara umut olacağını düşündüğümüz sözleri:

KISA SÜREDE ÜNLÜ OLDUM
"Üniversitedeki sınıf arkadaşıma aşık oldum ve mesleğe atılınca da hayatlarımızı birleştirdik. Yıllar sonra hayallerimi yaşamaya başlamıştım. İlk çalışmalarımı sosyal medyaya yükledim. Kısa sürede büyük beğeni aldım o kadar ki Cumhurbaşkanımız ve bakanlar dahil dünyanın pek çok liderine tablolar yaptım. Sonra yazmaya başladım, kısa zamanda ünlü bir ressam-yazar oldum. Kitaplar, oyunlar, filmler…"

AĞRIYOR DİYE GİTTİM AMA…
"Bir sabah göğsünde bir ağrı ve sertlik hissettim, evimin yakınındaki hastaneye gittim. İlk başta yağ bezesi denildi ancak tatmin olmadım başka bir hastaneye daha gittim ve acı gerçeği öğrendim. Meme kanseriydim. Yıllardır düzenli olarak sağlık kontrolünden geçen, daha 6 ay önce de meme kanseri taramasını yaptıran ben kanserdim. Doktorlar erken teşhis dedi, hemen ameliyata alındım, göğsümün bir kısmı alındı, uzun günler kemoterapi aldım. Tedavim devam ediyor."

HER GÜN İÇİN BİR PERUK
"Yaşamayı seviyorum ve onu geri kazanacağım. Kanser olduğum günün akşamında bir kanser hastasının yaşadıklarını anlatan bir film izledim. O film kansere bakış açımı değiştirdi, bunu aşmaya karar verdim. Hemen gittim 6 tane peruk aldım, şimdi her gün birini takıyorum, sevdiklerime sımsıkı sarıldım. En büyük destekçim 10 yaşındaki oğlum Kaan oldu. Kocaman yüreğiyle elimden tuttu. Her anımı dolu dolu yaşıyorum."

YAŞAMI RESMEDİYORUM
"Bu süreçte resim ve yazılarım en büyük moral kaynaklarımdan, her bir fırça darbesiyle hastalığıma karşılık yaşamı yeniden resmediyorum. Ayrıca meme kanserine farkındalık olması için oğlumla bir klipte oynadık, hastalığımı fırsata çevirdim, meme kanserini her şekilde anlatacağım. Bununla ilgili yazılar yazıyorum, resimler yapıyorum. Hedefim bir hikaye yazıp, filme çekmek."

KANSER YOLUMA ÇIKAN KÜÇÜK BİR TAŞ
"Hastalığım yoluma çıkan küçük bir taş. Oğlumun elinden tuttum, taşımı da cebime koydum yaşama doğru yürümeye başladım. Ailemden hiçbir kanser hastası yok, doğduğumdan bu yana her zaman doğal beslendim, hayatım boyunca sigara kullanmadım. Son derece pozitif biriyim ve her yıl düzenli sağlık taramasından geçerdim. Kısaca kansere belki de en uzak kişilerden biriydim. Bu bir çaresizlik değil, son değil yaşamdan vazgeçmeyin."

KANSERLE 'SOSYAL' MÜCADELE
"Mücadelemi sosyal medya üzeriden sürdüreceğim, bir akşam eve geldiğimde banyoda makyajımı silerken bir anda bir video çekmeye karar verdim. Sonrasında sosyal medyaya yükledim. O kadar çok beğenildi ki binlerce tık aldı. Şarkıcı Kerem Cem, Kalben gibi birçok sanatçı tarafından da paylaşılan klip kısa sürede büyük yankı uyandırdı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere gülümse
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN