Sigara yasakları işe yaradı

Sağlık Bakanlığı’nın sigara yasakları meyvelerini vermeye başladı. Yüzde 95 sigaranın tetiklediği akciğer kanseri verilerinde düşüşler gözlemleniyor

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Sigara yasakları işe yaradı
Kamu Hastaneleri 2. Bölge Genel Sekreterliği Sanatoryum Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hatalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ülkü Yılmaz, dünyadaki ölümcül hastalıklar arasındaki akciğer kanseri hakkında bilgi verdi. Bakanlığın sigara politikalarıyla çok ciddi yol aldıklarını belirten Yılmaz, "Sigara yasağını en iyi uygulayan ülkelerden biriyiz. Bu başarı kanser vakalarındaki oranlara da yansıdı. Yasaklarla veriler de düşüş görülüyor" şeklinde konuştu.

SİGARANIN PAYI YÜZDE 95
"Sigara yasağı konusunda geri adım atmamalıyız" diyen Doktor Yılmaz, "Ülkemizde her yıl 30 bin vaka çıkıyor, kanserde en önemli etken yüzde 95 sigara" diye konuştu. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Her yıl 1.8 milyon insan hastalığa yakalanmakta. 2012 verilerine göre 1.6 milyon insan bu hastalıktan yaşamını yitirmekte. Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigara. Yüzde 5 de genetik yatkınlık söz konusu. Son yıllarda mesleksel asbestozlar da ciddi etkenler arasında. Sigara yasakları hastalığı duraklattı, şu anda ciddi bir duraklama hatta düşüş var. Ancak yine de vakalar azımsanamayacak kadar çok. Maalesef bu hastalık erken dönemde belirti vermiyor. Gelen hastaların yüzde 80'i ileri evre. Öksürük, nefes darlığı, kanlı balgam, göğüs ağrısı, yüzde ve boyunda şişme, kilo kaybı bulgular arasında. Bunları fark ettiklerinde en yakın hastaneye başvurmaları gerek."

Hasta grubunda gençler ağırlıkta
Hastaların yaş gruplarındaki değişime de dikkat çeken Yılmaz, "Son yıllarda hasta gruplarında gençlerin oranı arttı, çünkü bu gruplarda sigara içme oranı daha fazla" dedi. Yılmaz, "Koruyucu önlemlerin alınması çok önemli. Sigara yasakları işe yaradı hem de önemli ölçüde. Buradan geri adım atmamalıyız ancak ek olarak bireysel farkındalık da olmalı. Ülkemiz tıbbi anlamda bu konuda çok iyi" dedi. Hastanede tedavisi süren kanser hastası Mustafa Zengin (60) ise, "15 yıldır akciğer rahatsızlığım var. Yıllarca sigara kullandım, günlük üç paket içerdim. Sonra hasta oldum, buraya geldim, tümörümü aldılar, aynı zamanda ciddi bir koah rahatsızlığım da var. Şu anda kronik bir süreçteyim ama durumum iyi. Sigara içtiğim için çok pişmanım o günlerde önemsemezdim ama yürümemi bile elimden alıp beni eve hapseden o illet. Gençlerimiz uzak dursun" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara yasakları işe yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN