Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toprak bebek yaşam savaşını kazandı

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Toprak bebek yaşam savaşını kazandı

28 haftalıkken 1 kg. ağırlığında dünyaya gelen ve ikizi doğumdan 5 gün sonra hayatını kaybeden Toprak bebek, zorlu kalp ameliyatı sonrasında hayata tutunmayı başardı

Bin gram ağırlığında 28 haftalıkken dünyaya gelen ve ikizi doğumdan 5 gün sonra hayatını kaybeden Toprak bebek, geçirdiği zorlu kalp ameliyatı sonrasında yaşam savaşını kazandı. Emel ve Kürşad Gülhan çiftinin üçüncü çocukları olan Toprak bebek ile ikizi, gebeliğin 28. haftasında dünyaya geldi. Ancak Toprak bebeğin ikizi doğumdan 5 gün sonra yaşam savaşını kaybetti. Prematüre doğan Toprak bebek, kalbindeki delik nedeniyle Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalp ameliyatı oldu. Yaklaşık 3 ay hastanede kalan Toprak bebek, nihayet yaşama tutundu. Yaşadıklarını anlatan anne Emel Gülhan, 28. haftada bin gram ağırlığında dünyaya gelen bebeklerinin şu anda 5,5 aylık olduğunu söyledi. Gülhan, erken doğduğu için bebeğin akciğerinin gelişemediğini söyledi.

"SABIR VE DUA İLE..."
Kalbindeki delik nedeniyle bebeğinin ameliyat olduğunu anlatan anne Gülhan, "Doktorlar bize her şeye hazırlıklı olmamız gerektiğini söyledi. Çok şükür sabır ve dua ile üstesinden geldik. Maalesef eşini kaybettik. Allah Toprak'ı bize bağışladı" dedi. Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Abdulllah Kurt da, Toprak bebeğin 14 günlükken hastanelerine cerrahi operasyon için gönderildiğine işaret ederek şöyle konuştu: "Kalbindeki bir damarın açık olması nedeniyle solunum cihazına bağlı olarak bize gelmişti. İlaç tedavisine rağmen delik kapanmamıştı. Çocuk Kardiyoloji bölümü ile yaptığımız değerlendirme sonucunda operasyon kararı verildi. Operasyon neticesinde bebeğin solunum cihazındaki desteğini kademeli olarak azalttık. Kalbindeki sorun giderildi, genel beslenmesi gayet iyi."

'Organ fonksiyonları hızla düzelmeye başladı'
Toprak bebeğin doktorlarından Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Murat Koç ise operasyonla ilgili şunları kaydetti: "Akciğer dolaşımı rahatladığı için çocuğun kalp yetmezliği tablosu ve diğer organ fonksiyonlarındaki bozukluklar hızlı olarak düzelmeye başladı. Bunlar toparlandıktan sonra çocuğun gelişimi rahatlamış oldu. Rahat bir şekilde annesine teslim edebildik. Hastanede kalma süreci prematüre olmasından kaynaklı. Doğumdan sonra konjenital kalp hastalıkları yüzde 6 oranında görülüyor. Prematüre bebeklerde ise bu oran yüzde 30'a kadar çıkmaktadır. Bunların bir bölümü ilaç tedavisi ile kapanabilmekte, yaklaşık yarısında cerrahi müdahale ihtiyacı olmaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toprak bebek yaşam savaşını kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN