Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara’nın gözdesi: Kuzey Yıldızı Külliyesi

Giriş Tarihi: 23.11.2016
Ankara’nın gözdesi: Kuzey Yıldızı Külliyesi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Merkez Camisi ve Külliye projesiyle, Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç ve kültür merkezlerinden birini Ankara'ya kazandırmak amacında olduklarını söyledi. Gerek mimarisi, gerekse yaşam alanlarının birbirleriyle olan ilişkisi bakımından büyük ayrıcalıklar taşıyan projenin, sadece başkentlilerin değil, tüm vatandaşların ibadet etmek için geleceği bir yer olacağını belirten Başkan Gökçek, Merkez Camisi ve Külliye'nin, 2017 bahar aylarında bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

15 BİN KİŞİYE İBADET İMKANI
Başkan Gökçek, kapalı ve açık alanlar birlikte toplam 15 bin kişiye ibadet yapabilme imkanı sağlayacak projenin; Mihrimah Sultan Camii, 2. Beyazıt Camisi, Süleymaniye Camisi ve Nuriosmaniye Camisi gibi Osmanlı eserlerinden esinlenerek oluşturulduğuna dikkat çekti. Proje yapım çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını ve fiziki gerçekleşmesinin yüzde 70'lere yaklaştığını ifade eden Başkan Gökçek, çalışmalarda gelinen son durum hakkında şu bilgileri verdi: "İnşaat çalışmaları kapsamında projede yer alan arastalar ve dükkanların yapımı bitirildi. Cami dış kaplamaları, kütüphane binası, misafirhaneler, imarethanelerle otoparkların da yüzde 90'ı tamamlandı. Geleneksel el sanatlarının yaşatılacağı bina ile bedestenin olduğu alanın inşaatı ve ince işlerinde yüzde 80 oranlarına gelinirken hamam, Osmanlı Türk Mutfağı yapım çalışmaları da yüzde 70 oranında gerçekleştirildi."

4 MİNARELİ CAMİDE İBADET
4 minareli Merkez Camisi'nin yer alacağı yapılar arasında saat kulesi, 1200 araçlık 5 katlı kapalı otopark, dini yayınların satıldığı ve dini turizm organizasyon şirketlerinin olacağı arastalar yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara’nın gözdesi: Kuzey Yıldızı Külliyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN