Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gri şehir rengarenk

Başkent Ankara 2017’de hizmete girecek olan ANKAPARK ve Planetaryum gibi görkemli projelerle gri şehir algısından kurtulup eğlencenin merkezi olacak

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Gri şehir rengarenk
Memur şehri olarak bilinen başkent Ankara kamuoyunda oluşan "Gri Şehir" algısını belediyelerin 2017 yılında hizmete sokacağı projelerle yıkacak. Başta Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ANKAPARK ve Mamak Belediyesi'nin yaptığı Planetaryum ile Ankara eğlencenin merkezine dönüşecek.

3 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ
1 milyon 200 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak olan ANKAPARK'ta çeşitli türlerde bin 217 oyuncak bulunacak. Amerika Birleşik Devletleri'nden Çin'e kadar tüm tema parklar incelendikten sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmeye başlanan dev parkta 240 adet dinozordan oluşan Dinozor Ormanı, Uzay, Strateji, Futbol, Uçan Sinema, Dijital Savaşlar ve Oto Robotlar gibi bölümler yer alacak. Nisan 2017'de hizmete girecek olan ANKAPARK, Avrupa'nın en büyük tema parklarından biri olacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "ANKAPARK'ın hizmete girmesiyle; 2 milyonu yurt içinden, 1 milyonu da yurt dışından olmak üzere yılda 3 milyon turist bekliyoruz. Şu anda projenin yüzde 85'i tamamlanmış durumda" dedi.

MAMAK'TAN UZAYA BAKIŞ
Uzun yıllar boyunca çarpık kentleşme ve gecekonduları ile anılan Mamak, hayata geçirdiği projelerle kabuğunu kırarak şehirleşme anlamında örnek bir bölge haline dönüştü. Mamak'ın artık kültürel ve bilimsel konularla anılmasını isteyen Belediye Başkanı Mesut Akgül yaklaşık 29 milyon TL'ye mal olan Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi'ni bir diğer adıyla 'Planetoryum'u inşa ettirdi. Türkiye'deki en kapsamlı uzay merkezlerinden biri olacak merkezin ziyaretçileri uzaydaki hayata dair her şeyi gözlemleyebilecek.

BAHARDA AÇILIŞ VAR
Mamak'ta vatandaşlara uzay deneyimi yaşatacaklarını belirten Başkan Akgül projeyi şu sözlerle anlattı: "Planotoryum ile ilgili son aşamaya geldik. Orada çalışacak olan personelin eğitim çalışmaları da başladı. 2017 baharında burayı açmayı düşünüyoruz. Bu proje Ankara'nın ciddi bir boşluğunu kapatacak. Gök bilimi adı altında başka bir proje yok Ankara'da… Zaten hükümetimizin de uzay sanayi ile ilgili çok ciddi çalışmaları var. Burası için NASA'dan da görüntü desteği alacağız. Bu anlamda baktığımızda çocuklara ve gençlere uzay bilimini eğlenceli bir şekilde anlatacak bir yapı olacak. Bu proje açıldığında yalnız Ankara'ya değil, tüm Türkiye'ye ev sahipliği yapacak. Proje parkı ile birlikte yaklaşık 40 dönümlük bir yer. Burada aynı zamanda öğrenciler için teorik dersler de verilebilecek. Şu anda daha açılmadan özellikle özel okullardan ciddi talepler var."

ANKARA'DA BİR İLK: ÇOCUK MÜZESİ
Yenimahalle Belediyesi de, Ankara'da bulunan gençlere sağlıktan matematiğe, doğadan kültürel değerlere kadar pek çok konuda eğitim vereceği Evrensel Değerler Çocuk Müzesi projesini önümüzdeki günlerde hayata geçirecek. Proje toplumlarda var olması gerekli ve istenilen insani değerlerin zayıfladığı çağımız dünyasında yaşanan değerler erozyonunu önlemeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Ankara'daki okullarda öğrenci, öğretmen ve velilere, böylelikle şehir sakinlerine yüz binlerce kişide temel değerlere "Farkındalık" kazandırmayı hedefliyor. Çocukların eğlenceli bir şekilde eğitim alıp vakit geçirecekleri projeyi Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nin içerisinde oluşturduklarını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Oyuncak Müzesi son aşamaya geldi. Bu proje Ankara'da bir ilk olacak. Anaokulundan liseye kadar tüm çocukların kendilerini aşmaları için yapıldı. Çocuklar buraya öğrenmek için gelecekler. Burada fizik, matematik ve daha bir çok konuda gençlere eğitimler verilecek. Buraya şimdi bir kelebek holü yapıyoruz. İçerisinde kelebekler olacak. Proje aralık ayında hizmete açılacak" dedi.

MÜZE KENTİ ÇAMLIDERE
Çamlıdere doğal güzelliğinin yanında Ankara'nın müze şehri olma yolunda ilerliyor. Doğa ve Hayvan Müzesi, Tarım Müzesi, Etnografya Müzesi ile Çamlıdere 15. Yüzyıl Müzesi'ni hayata geçiren Belediye Başkanı H. Caner Can ilçeyi doğa sporlarının da yapılabileceği bir merkeze çevireceklerini söyledi. Başkan Can 2017'de açılacak olan Macera Parkı'nda survivor heyecanı yaşanacağını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gri şehir rengarenk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN