Gümüşdere’nin yüzde 70’i yıl sonuna kadar tamam

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Gümüşdere’nin yüzde 70’i yıl sonuna kadar tamam

Keçiören’in marka değerini yükseltecek vizyon projesi Gümüşdere Ihlamur Vadisi’nde yıl sonunda çalışmaların yüzde 70’inin tamamlanması öngörülüyor. Proje bittiğinde Ankara çayında balık tutulabilecek, gondola binilebilecek

Keçiören Belediyesi'nin yapımını sürdürdüğü Gümüşdere Ihlamur Vadisi projesinin yüzde 70'inin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Ankara'nın turizm potansiyelini artıracak ve çevre illerin de ilgisini çekecek projeyle ilgili Belediye Başkanı Mustafa Ak şunları söyledi: "Şu ana kadar fore kazık uygulaması, prekast duvar kaplamaları, taban betonu ve duvar korkulukları bitmiş olan projemizde 9 çelik köprü karkas olarak yerine monte edildi, 4 köprünün LED aydınlatma işlemleri devam ediyor. Üçüncü bölgede başlayan rekreasyon çalışmalarında yüzde 80 seviyelerine gelindi. ASKİ ve DSİ'nin çalışmaları da bu yıl itibarıyla bitecek. Böylece metrekare olarak projenin yüzde 70'ini tamamlamış olacağız."

"BALIK DA TUTULABİLECEK"
Projenin Ankara'nın sembollerinden olacağını vurgulayan Ak, "Biz işe önce Ankara Çayı'nın ıslahıyla başladık. Bu yaptığımız sıradan bir ıslah çalışması değil, farklı uygulamalar bu projede hayata geçti. Bu farklı uygulamalardan biri duvarlar sadece taşkın amaçlı değil peyzaj amaçlı yapılıyor. Bu, Devlet Su İşleri'nin de ilk defa gerçekleştirdiği önemli bir çalışma. Bir diğer farklılık ise, duvarlar tek yükseklik şeklinde değil çift yükseklik şeklinde planlandı. Bu da insanlarımızın suya mesafeli yaklaşmasına ve suyu daha iyi kullanmamızı sağladı" diye konuştu. Rekreasyon alanlarının yapılmasıyla dere kenarında yürüyüş yapılacağını ve bisiklet sürüleceğini söyleyen Ak, "Daha önceleri rahatlıkla içine girip yüzebiliyorlarken giderek kirli bir dereye dönüşmüş. Bizim yaptığımız çalışmalar sonuçlandığında en büyük arzumuz içinde balık tutulup gezilecek hale geldiğini görmek. Suyun arıtılmasıyla ilgili ASKİ ve Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını sürdürüyor. Bittiğinde, koyu gölgesi ve güzel kokusuyla ıhlamur ağaçlarının altında gezilecek bir alana dönüşecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümüşdere’nin yüzde 70’i yıl sonuna kadar tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN