1071 bulvarı’nda OHAL’den yıkım

Giriş Tarihi: 30.11.2016
1071 bulvarı’nda OHAL’den yıkım

1071 Malazgirt Bulvarı’nı tıkayan ve 9 yıldır atıl vaziyette duran gecekondu OHAL kararları kapsamında gece vakti Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı

ODTÜ'lü marjinal gruplar, CHP'li milletvekilleri ve TMMOB'a bağlı meslek odalarının tüm engelleme çabalarına rağmen Büyükşehir Belediyesi tarafından rekor sürede tamamlanan 1071 Malazgirt Bulvarı, yol üzerinde kalan gecekondu sahibinin astronomik rakamlar talep etmesi nedeniyle tamamlanamamıştı. Eşkişehir Yolu'nun önemli bir yükünü de karşılayan bulvardan Öveçler'deki Lizbon Caddesi üzerinde son bulması nedeniyle yeterli verim bir türlü alınamadı. Aynı zamanda trafiği de tehlikeye sokan gecekondu Büyükşehir Belediyesi'nin OHAL kararları kapsamında aldığı izinler doğrultusunda gece vakti yıkıldı.

2-3 GÜNE TRAFİĞE AÇILACAK
Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı 300 kamyon ve 50 iş makinesi ile gece saat 22. 00 sıralarında yıkılan gecekondunun bulunduğu alanda yol çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar yıkım çalışması ve devam eden yol çalışması ile ilgili, "Gece saat 22.00 sıralarında gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik ve yol çalışmalarına başladık. Şuanda alanda doldurma işlemlerimiz devam ediyor. Hava koşullarına bağlı olarak asfalt serimi yapıp, yolu 2-3 gün içerisinde trafiğe açmak istiyoruz. Yolun açılması ile 1071 Malazgirt Bulvarı Sokullu Caddesi'ne bağlanacak" diye konuştu.

9 YILDIR DAVA SÜRÜYORDU
SABAH Ankara tarafından da defalarca gündeme getirilen 1071 Malazgirt Bulvarı üzerindeki gecekondu ile ilgili davalar 2007 yılından beri devam ediyordu. Bölgede hak sahibi olan vatandaş ile DİSK'e bağlı bir sendika arasında süren davalar bir türlü sonuca bağlanamadı. 9 yıldır atıl vaziyette bulunan gecekondu OHAL kararları kapsamında yıkıldı. Gecekondu nedeniyle bölgede çok sayıda ölümlü ve maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmişti.

MÜKEMMEL OLDU
Aşağı Öveçler Mahalle Muhtarı Behçet Uyanık ise, " Bu yolun açılması mükemmel oldu. Gecekondunun yıkılmasında çok geç kalındı. Bu bölgenin trafiğini çok rahatlatacak. Buradan bırakın aracı, yaya bile geçemiyordu. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediyesi'nin, İmar Kanununda bulunan Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kriterinin kendisine sağladığı yetkiyi kullanarak gecekondu sahibi ve DİSK'e arazi için ödeme yapmayacağı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1071 bulvarı’nda OHAL’den yıkım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN