Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Şehrim 2023” hayata geçiyor

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, “Şehrim 2023” projesinin müjdesini verdi. Projeyle vatandaşlara nasıl bir şehir istedikleri sorulacak

Giriş Tarihi: 17.3.2017
“Şehrim 2023” hayata geçiyor
Hükümet şehirlerin 2023 vizyonunu belirlemek için "Şehrim 2023" çalışmasının startını verecek. Bu kapsamda 81 ilde vatandaşlar ile anketler düzenlenerek, nasıl bir şehir istedikleri kendilerine sorulacak. Çalışmanın ardından her kent için ayrı ayrı çerçeve çizilecek ve şehrin ön plana çıkan değerleri toplanarak, sanat, spor, kültür gibi öğelerle şehirler canlanacak. Yaşanabilir kentler için belediyelere özel bütçeler ayrılacağı gibi vatandaşlara da teşvikler dağıtılacak. AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, "Şehrim 2023"projesinin müjdesini vererek kültür sanat dostu şehirler ile ilgili referandumun hemen ardından bir çalışma başlatacaklarını söyledi. Bunun için Kültür ve Turizm ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarının çalışma yaptığını dile getiren Karaaslan, "Şehrim 2023" çalışması kapsamında 81 ildeki paydaşlarla bir araya gelerek olmazsa olmazları konuşacaklarını ve şehir meydanlarında oluşturulacak noktalarda anketlerle halka nasıl bir şehirde yaşamayı hayal ettiklerini soracaklarını anlattı.

ŞEHRİN RÖNTGENİ ÇIKACAK
Şehrin ilkelerini oluşturacaklarını aktaran Karaaslan, "Bu bir envanter çalışması değil, soru sorup cevap alma çalışması değil, bu gerçekten şehrin 3 alandaki röntgenini çekip buna yönelik bir yol haritası belirleme çalışması. Bunun referandum sonrası startını vermeyi düşünüyoruz" dedi.

BELEDİYELERE BÜTÇE AYRILACAK
Her kentin 2023 vizyonu olması gerektiğinin altını çizen Karaaslan, "Örneğin Konya'nın gelecekte olmak istediği nokta ile Antalya'nın Kars'ın ki farklı olacaktır. 2023 yolculuğunda bir kent sanatla mı sporla mı gelişecek bunları değerlendireceğiz. İl il belirlemeler yapacağız" açıklamasında bulundu. Özelikle annelere "Çocuğunuz için daha yaşanılabilir bir kent için neler yapmamız gerekiyor" diye soracaklarını söyleyen Karaaslan, tüm bu çalışmalar için belediyelere bütçe ayrılması ve vatandaş için kentin dokusuna uygun evler için verilen mevcut desteklerin yanı sıra ilave desteklerin de gündeme gelebileceğini söyledi.

'ŞEHRİ SAHİPLENELİM'
Ankara Kalesi ve Ulus Bentderesi'ndeki Roma Antik Tiyatrosu'nun sorunları noktasında kendilerinin devreye gireceklerini belirten Karaaslan, "Sprey boyalarla tarihe zarar verildiğinden bahsedildi. Bu konuda gösterilen duyarlılıklar bütün vatandaşlarımızdan çıksa çözüm daha hızlanır. Biz elimizden geleni hemen yapalım. Şehirli olmak demek sadece şehirde yaşamak anlamına gelmiyor. Şehri sahiplenmediğimiz sürece benim şehrim demediğiz sürece şehirde sadece servis imkânlarından faydalanmış ve hayatımızı tüketmiş oluyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Şehrim 2023” hayata geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN