Öyküleriyle Anadolu türküleri

Giriş Tarihi: 3.5.2017
Öyküleriyle Anadolu türküleri

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, kültür hazinesinin en önemli unsurlarından türküleri öğrencilerle buluşturmak amacıyla düzenlediği ‘Öyküleriyle Türkülerimiz’ yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi renkli bir geceye sahne oldu. 'Öyküleriyle Türkülerimiz' yarışmasının ödül törenine Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muhterem Kurt, Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Türkülerin söylendiği ve hikayelerinin anlatıldığı özel günde konuklar duygu dolu anlar yaşadı.

HİKAYESİZ TÜRK Ü YOKTUR
Bir türkünün olması için hikayesi olması gerektiğini ifade eden Kurt, "Bir türkü kolay oluşan bir husus değildir. Anadolu insanı duygularını türkülere yansıtmıştır. Onun için türkülerimiz buram buram Anadolu kokar. Çarşambasını sel alan sevdiğini el alan, düğünün, alayların, beylerin, gamın, kederin, ozanların, dillere destan aşıkların diyarıdır Anadolu" dedi. Bardakçı ise "Milletimizin geçmişine baktığınızda, o dönemlerde insanlarımızın yaşadıkları ne varsa türküye dönüşmüştür. Gün gelmiş hiciv olsun diye manda söğüt dalına çıkmıştır. Bu yüzden türküleri söylerken hikayesini bilmek çok önemli. Böyle etkinlikler sayesinde türkülerimiz tekrar hayat buluyor. Bu törende emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" görüşünü dile getirdi. Yarışmada Atatürk İlkokulu'ndan Edanur Kılıç ve Filiz Usta, Âşık Veysel Ortaokulu'ndan Zeynep Özsu ve Emir Polat, Battalgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Ebrar Öcal ve Ceyhun Can birinci oldu.

MEDENİYET GEÇMİŞİN BİLİNCİ İLE YÜKSELİR
Programda konuşan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Kendi medeniyetinin ve köklerinin bilincinde bütün insanlığın muhatap aldığı özgüvene sahip gençler yetiştirme noktasında bu tür etkinlikler çok önemlidir. Geçmişimizi bugüne taşırsak, medeniyetimizi o kadar yükseltiriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öyküleriyle Anadolu türküleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN