Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezaevi Sokağı sanatçıları ağırlıyor

Giriş Tarihi: 7.5.2017
Cezaevi Sokağı sanatçıları ağırlıyor

Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi içinde yer alan Sanat Sokağı, ebru sanatından mozaik döşemeciliğe, ahşap oymacılığından tezhip sanatına kadar çeşitli alanlarda çalışmalara sahne oluyor

Ankara'da bir zamanlar Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi içinde yer alan sokak şimdi Sanat Sokağı olarak sanatçılara ve birbirinden değerli el işçiliklerine ev sahipliği yapıyor. Sanat Sokağı'nda ebru sanatından, mozaik döşemeciliğe, ahşap oymacılığından tezhip sanatına kadar çeşitli alanlarda çalışmalar yapılıyor. Sıklıkla üniversite öğrencilerinin seçmeli ders olarak aldıkları sanatları yerinde inceleme fırsatı bulduğu atölyelerde, sanata ilgisi olanlar için özel dersler de verilebiliyor.

SUYUN ENERJİSİ İYİ GELİYOR
Sanat Sokağı'nda atölyesi olan Elif Hanım Yarar, ebru sanatında insanın suyun enerjisiyle bütünleştiğini, insanı rahatlatan ve huzur veren bir sanat olduğunu söyledi. Ders için gelen öğrencilerin burada çok güzel vakit geçirdiğini ifade eden Yarar, "Öğrenciler buradan rahatlamış olarak dönüyorlar, teorik derslerin arasında böyle dersler de görmek onlara çok iyi geliyor. Aynı zamanda özel öğrencilerim de var. Aralarında mimar emeklisi, öğretmen emeklisi ve hemşire öğrencilerimiz de var. Yetişkinlere de ders veriyoruz. Ben yıllardır insanın haftada kendine ayıracak zamanı olması gerektiğini söylüyorum. Biz yıllarca çalışmaktan fırsat bulamadık, şimdi emekli olunca hemen kendimizi buna verdik" dedi. Yarar "Evde oturan emekli hanımlara sesleniyorum, bütün günlerini evde geçirmesinler. Bu ebru sanatı olur, cam üfleme olur veya resim olur. Günümüzde çok fazla imkan var. Bizim gençliğimizde bu kadar imkan yoktu. Mutlaka kendilerine zaman ayırsınlar sanatsız kalmasınlar" diye konuştu. Seçmeli olarak ebru sanatı dersi alan Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümü son sınıf öğrencisi Didem Ergin ise ebru sanatının gerektirdiklerini yapmaya çalıştığını ifade ederek bu sanatın suyun enerjisinden kaynaklanan çok dinginleştirici etkisi olduğunun altını çizdi. Ergin "Ebru sanatı çok dikkat gerektiriyor. Çok meşakkatli bir sanat aslında. Biz de bir dönem içinde ne kadar öğrenebilirsek öğrenmeye çalışıyoruz. Şu an için hobi amaçlı öğreniyorum ama ileride sanata da dönüştürmek isterim. Herkes ebru hakkında bir şeyler öğrenmeli" görüşünü dile getirdi. Mozaik sanatıyla uğraşan atölye sahibi Gülten Alcan ise, bu sanatın ev dekorasyonlarında; sehpa, masa, duvar panolarında kullanılabildiğini ve gerçek mozaik ile de havuzların, bahçe duvarlarının ve yolların süslenebileceğini ifade etti. Emine Süsoy da tezhip sanatı atölyesinde öğrencilerine Osmanlıca yazılarına motifler yapmayı öğretiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezaevi Sokağı sanatçıları ağırlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN