Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konut sektörüne 16 Nisan dopingi

Gayrimenkul yatırım uzmanı Haşemoğlu, 16 Nisan sonrasında sektörde ciddi oranda canlılık yaşandığını belirterek, “Bu dönem iyi değerlendirilmeli” diye konuştu

Konut sektörüne 16 Nisan dopingi
Anayasa referandumunun yapıldığı 16 Nisan'dan sonra gayrimenkul sektöründe alım ve satımlarda hareketlilik başladığını belirten Trio Yatırım Genel Müdürü Taşkın Haşemoğlu, "2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar da önümüzdeki iki sene iyi bir piyasa olacak. Çünkü yatırımcı önünü görebiliyor, hükümet ekonomik alanda ciddi adımlar attı" diye konuştu. Geçen senenin aynı dönemine göre piyasa canlılığının yüzde 50 arttığını belirten Haşemoğlu, "Geçen sene bu ayda 2 tane konut satarken, 16 Nisan'dan sonra bir ayı doldurduğumuz şu günlerde 14 konut satmış bulunuyoruz. 1 ayda rekor satış rakamlarına ulaştık. Bu rekor satış rakamlarının daha devamı da gelecektir. Konut fiyatlarında ise şuan itibariyle artış olmamakla birlikte yüzde 10-yüzde 15 artış bekliyoruz. Bu sebeple konut satın alacakların elini çabuk tutmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.

KREDİLER TALEBİ ARTIRDI
Özellikle kredi garanti fonu adı altında çok ciddi avantajlar sağlandığını vurgulayan Haşemoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bankalara ciddi talimatlar verdiler ve iş yapan şirketlere kefilsiz, ipoteksiz kredi vereceksiniz dediler. Bu baskıların da sonuçlarını gördük. Birçok banka talep etmediğimiz halde bizi, arkadaşlarımızı çağırarak bu kredileri kullandırttı. Biz de bunları doğal olarak yatırıma dönüştürerek, istihdama katkı sağladık. Hükümet de bu şekilde verilen kredilerin iç piyasaya girerek ciddi nakit akışı sağlanarak piyasada canlılık oluşmasını istedi."

'MAMAK YATIRIMDA BAŞI ÇEKEN İLÇELERDEN BİRİ'
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de, 16 Nisan'dan sonra belirsizliklerin kaybolmasıyla yatırımların tekrar hız kazandığını ifade etti. Akgül, şunları söyledi: "Lokomotif sektör olması sebebiyle bunu ilk hissettiren gayrimenkul sektörü oldu. Mamak da bu noktada başı çeken ilçelerden biri. Yaptığımız yatırımlarla birlikte Mamak cazibe merkezi haline dönüştü. AŞTİ'nin çalışmaları başladı, 200 yataklı devlet hastanesinin kabası bitmek üzere, yine alışveriş merkezleri bitmiş gibi. Konum olarak da Çankaya ile bağlantılı olması çevre yoluna, havayoluna yakın olması sebebiyle Mamak hızla değer kazanıyor."

'MAMAK, ÇAYYOLU VE BEYTEPE HAREKETLİ'
Akça Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akça ise 16 Nisan referandumuyla birlikte toplumda büyük bir değişim beklentisi ortaya çıktığını belirtti. Akça şöyle konuştu: "Sayın Cumhurbaşkanının da bu değişime icabet edebilecek söylemlerde bulunması sektörde ciddi bir hareketlenme sağladı. Şubat, mart ayına nazaran 16 Nisan'da yüzde elli artış görüldü. Siyasi istikrarın devamıyla yatırımcıların güvenilir liman olarak gördüğü gayrimenkul, arsa, arazi ciddi talep gördü. Ankara'da gelişmekte olan yeni projelerin olduğu Mamak, Çayyolu- Beytepe aksında büyük hareketlenmeler gözleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konut sektörüne 16 Nisan dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN