Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Tohumculuk Türkiye için stratejik önemde’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tunç, tohumun Türkiye’nin geleceği açısından stratejik öneme sahip olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 16.5.2017
‘Tohumculuk Türkiye için stratejik önemde’
Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) ile düzenlediği "Tohum Geleceğimizdir" paneli ATO Meclis Salonu'nda gerçekleşti. Panelin açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, tohumculuk sektörüne yapılan çalışmalarla bitkisel üretimde verim ve kaliteyi artırmayı amaçladıklarını söyledi. Türkiye tarımının son 10 yılın 9'unda büyüdüğünü belirten Tunç, ekonomik büyüklük açısından Avrupa'da birinci, dünyada ise yedinci sıraya ulaştığını kaydetti. Tohumculuğun Türkiye'nin geleceği açısından önemle ele alınması gereken stratejik bir sektör olduğuna dikkat çeken Tunç, sektörün sevk ve idaresinin bölge ve ülke sınırlarının ötesinde küresel bir vizyonla ele alınması gerektiğini belirtti.

"TOPRAK ANADIR, TOHUM HAYAT"
Tunç, tohumculuk sektörüne yönelik yapılan çalışmaların temel amacının nihai tüketici olan çiftçilerin, standartlara uygun tohumluk kullanımını tespit etmek, böylece bitkisel üretimde verim ve kaliteyi artırmak olduğunu ifade ederek, "Bu amaçla başlattığımız mevzuat çalışmaları ve denetim faaliyetleri hız kesmeden devam edecektir" dedi. ATO Yönetim Kurulu Üyesi M. Ülkü Karakuş da, bitkisel üretimin tohumla başladığını vurgulayarak, "Tohum olmazsa hiçbir şey olmaz. Toprak anadır, tohum hayattır. Dünya üzerindeki bütün devletler vatandaşlarının refah seviyesini artırabilmek için uğraşıyor. Bu kapsamda bütün devletler tarıma ve tohumculuğa önem veriyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Tohumculuk Türkiye için stratejik önemde’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN