Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kongre bereketi yüzleri güldürdü

Giriş Tarihi: 23.5.2017
Kongre bereketi yüzleri güldürdü

Türkiye’nin başkenti Ankara, kongre turizminin de başkenti oldu. Yoğun katılımla geçen AK Parti Kongresi’yle Ankara’ya en az 50 bin kişi gelirken, otellerde doluluk oranları yüzde 20 artış gösterdi

AK Parti Olağanüstü Kongresi'ne ev sahipliği yapan Ankara, kongre turizminin de başkenti olduğunu bir kez daha gösterdi. Kongre için diğer illerden gelen vatandaşlar, otellerin doluluk oranlarını artırarak şehrin ekonomisine hareket kattı. Kongrenin bir diğer kazananı ise esnaflar oldu. Esnaflar kongre gününü çok hareketli geçirdiklerini belirterek "Keşke her gün kongre olsa" dedi.

"YOĞUNLUĞU KALDIRABİLİR"
Türkiye Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Başkanı Fikret Yıldız, Ankara'nın kongre turizminde de başkent olmaya aday olduğunu vurgulayarak, "Siyasi parti ve STK'ların büyük kongreleri başkentte oluyor. Ankara otel sayısı bakımından da hangi yoğunlukta olursa olsun bütün kongreleri kaldıracak potansiyele sahip. Kongre turizmiyle de ilin ekonomisine, esnafın ticari yaşamına pozitif katkı sağlanıyor. AK Parti kongresi vesilesiyle de Ankara'da çok büyük bir canlılık vardı. En az 50 bin kişi Ankara'ya geldi. Bu vatandaşlarımız otellerden, restorantlardan, alışveriş merkezlerinden faydalandı" dedi. Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol Akman da, kongre vesilesiyle otellerdeki doluluk oranlarının yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğini söyleyerek, "Kongrelerin Ankara'da gerçekleştiriliyor olması, başkentin her yönden gelişimi açısından çok faydalı. Ne kadar çok kongre olursa otellerde o kadar çok doluluk sağlanır" dedi.

'KONGRE GÜNÜNDE ELEMAN YETİŞMEDİ'
Irak'tan Türkiye'ye çalışmak için gelen kafe çalışanı Türkmen Burhan Seyid Soyonuz, kongre günü kafelerinin tam dolu olması sebebiyle eleman yetiştiremediklerini ifade etti. Soyonuz, "Açıksa diğer günler de böyle olsa daha fazla çalışan kadromuz olabilir. Ama maalesef kongredeki kalabalığın 10'da biri bile olmuyor. Kongreler gibi canlılık katacak etkinlikler her zaman olmalı" diye konuştu.

KAFELERE AKIN ETTİLER
Kongrenin yapıldığı Gençlik Parkı civarındaki bir kafenin sorumlusu olan Ahmet İpek, kafelerinin kongre günü tam dolu olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. İpek, "Keşke her gün kongre olsa. Ama maalesef kongreler her gün olan bir şey değil. İnsanlar kongre vesilesiyle kongre merkezine yakın olan Ankara'nın ve Ulus'un en güzel yerlerinden bir tanesi olan Gençlik Parkı'nı bir kez daha hatırlama şansını buldular" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kongre bereketi yüzleri güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN