Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobilyacılar şaha kalkacak

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Alanı içerisine inşa edilen ANKAMOB, Ankara mobilyası üreten Siteler esnafını şaha kaldıracak

Mobilyacılar şaha kalkacak
Büyükşehir Belediyesi'nin Siteler esnafına destek olmak amacıyla Mamak'ta inşa ettiği Türkiye'nin en büyük mobilya alışveriş merkezi ANKAMOB törenle açıldı. Törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner ile Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı katıldı. Sağanak yağış nedeniyle yarım kalan açılış töreninde Bakan Tüfenkci alandaki vatandaşlara sadece, "Bereketli olsun" diyebildi.

İHRACAT 8 KAT ARTTI
Açılış kurdelesinin kesiminin ardından Başkan Gökçek'le 86 mağazalı ANKAMOB'u dolaşan Bakan Tüfenkci, "Ankara için mobilya sektörü önemli sektörlerden birisi. Rekabet şansı ve katma değeri yüksek olan sektörlerden birisi. Buradaki AVM'nin fiyatlarının çok düşük tutulması, mekânın çok düşük fiyatlarla kiralanması nedeniyle özellikle bu sektör içinde faaliyet gösteren esnaflarımız burada teşhir edeceği ürünlerle yurt içi rekabette öne çıkmış oluyor. Biliyorsunuz mobilya sektöründe ihracatımız 2002'ye göre tam 8 kat artırdığımız bir sektör. Şu anda 2 milyar 200 milyon civarlarında bir ihracat rakamına sahibiz. Bu rakamları 2023'te 5 milyarın üzerine çıkarma hedeflerimiz var. Bu sektörü destekleyen her türlü çalışma gerçekten Türkiye'nin ihracatına, üretimine istihdamına katkı sağlıyor. Mobilya sektöründe 158 bine yakın istihdam sağlanıyor. Bu önemli bir rakam bu tür desteklemelerle de sektörün daha da ileri gideceğini düşünüyorum" diye konuştu. ANKAMOB'un Siteler esnafına hayırlı olmasını dileyen Gökçek ise, "Görmüş olduğunuz bölge Yeni Mamak… Yeni Mamak belki de dünyanın en büyük kentsel dönüşümü… Bu kentsel dönüşüm için Büyükşehir ve Mamak Belediyesi olarak birçok fedakârlık yaptık. Çankaya bölgesindeki arazilerimizin karşılığı olarak Mamak'ta ihaleler yapıp vatandaşımızın bu evlere biran önce girmesini sağladık. Şuana kadar ihale edilen konut sayısı 5 bin 200'ü buldu. Mamak'ın makus talihi değişecek. Göreceksiniz burası çok değerlenecek. Mamak'ta bir ihale yaptık. Belki bunu ilk defa işiteceksiniz… Burada yüzde 35'ten fazla verilmez derken müteahhit yüzde 50 ile konutları aldı. Yüzde 50 ile ihale yapılması demek artık Mamak'ın Çankaya ile boy ölçüşür hale gelmesi demek" ifadelerini kullandı.


Mobilya Avm 'de onlarca marka ve ürünü bir arada bulmak mümkün.

"ESNAFIN İHTİYACI VARDI"
Açılışta konuşan Mamak Belediye Başkanı Akgül de, "İnanıyorum ki bu alışveriş merkezi Siteler esnafının şaha kalkışı niteliğinde olacak" diye konuştu. Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı ise, "Siteler esnafının buna ihtiyacı vardı. Hükümetimizin 2023 hedefleri var. Bu hedefler noktasında mobilya sektörü yüzde bir seviyesindedir. Bunu 2023'te yüzde 5'e çıkarmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilyacılar şaha kalkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN