Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Leylek yuvaları Polonya’ya örnek oldu

Ankaralı işadamı Ömer İlhan leyleklere özel 13 metre uzunluğunda 32 direk diktirdi. Kızılcahamam’daki leylek popülasyonunu artıran yuvalar Polonya’ya bile örnek oldu

Giriş Tarihi: 3.7.2017
Leylek yuvaları Polonya’ya örnek oldu
Ankaralı işadamı Ömer İlhan, Kızılcahamam ilçesinde elektrik direklerine yuva yapan leyleklerin akıma kapılıp öldüklerini görünce işyerinin çevresine leylekler için yuvalar yaptırdı. 13 metre boyunda 32 tane direk diktirerek, tepesine leyleklerin yuva yapması için alan açan İlhan, ilçeye gelen leylek sayısını artırdı. Önceleri 25 leyleğin işyerinin çevresinde bulunduğunu, yapılan yuvaların ardından bu sayısının 70'e yükseldiğini belirten İlhan, bu yuvalar sayesinde leyleklerin yavru sayısının arttığını dile getirdi. İlhan, dünyada bu yuvaların bir örneğinin daha olmadığını, yaptığı leylek yuvasını duyan Polonyalıların inceleme yaptıktan sonra kendi ülkelerinde de aynı yuvalardan diktirdiklerini ifade etti.

RAHAT ETSİNLER
Leyleklerin rahat etmesi için böyle bir girişimde bulunduğunu söyleyen İlhan, "Leylekler her sene mart ayında geliyorlar, 6 ay içinde yavruluyorlar. Veteriner fakültesinden gelip leyleklerin ayaklarına çip takıyorlar. Uydudan takip edilen leylekler Afrika'ya gidiyorlar, buraya gelip yavrulayıp tekrar geri dönüyorlar Yüksekte yılan saldırma olayı olmadığı için leyleklerin yavru sayısı arttı. Burada doğup büyüyen yavru 15 günde Afrika'ya gidiyor annesi ile birlikte. Belli bir süre orada kaldıktan yavru tekrar doğduğu yere geri geliyor ve burada yavruluyor" dedi.

LEYLEKLER HALLERİNDEN MEMNUN
Yaklaşık 2 ay önce doğan yavru leylekler, annelerinin yuvaya getirdiği yiyeceklerle besleniyor. Kızılcahamam'da yoldan gelip geçenlerin ilgisini çeken yavru leylekler, sıcak havalar nedeniyle annelerinin gölgelerinde serinlemeye çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leylek yuvaları Polonya’ya örnek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN