Sıcağa karşı serinleten öneriler

Prof. Dr. Çağatay Güler, “Terlemekten korkmamak lazım, terleme olmazsa vücutta serinleme olmaz ama kilolular çok terlese de vücudu soğutmaya yeterli olmayabilir” dedi

Giriş Tarihi: 6.7.2017
Sıcağa karşı serinleten öneriler
Hacettepe Universitesi Tıp Fakultesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Oğretim Uyesi Prof. Dr. Cağatay Guler, artan sıcaklarda kiloluların, yaşlıların, bebek ve cocukların en onemli risk grubunda bulunduğunu belirtti. Guler, "Terleme olmazsa vucutta serinleme olmaz ama kilolular terlese de vucudu soğutmaya yeterli olmayabilir" dedi.

KİLOLULAR DİKKAT ETMELİ
Toplumun bebek ve cocukların sıcaklardan korunması konusunda duyarlı ancak yaşlıların ve kiloluların sıcaktan korunması konusunda bilincsiz olduğunu aktaran Guler, "Sıcak bitkinliği, sıcak krampları, sıcak carpması" nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvurunun arttığını, kalp, akciğer ve bobrek hastalığı olanların durumlarının ağırlaştığını bildirdi. Yaşlılarda kalp-damar ve solunum sistemiyle ilgili nedenlere bağlı olumlerin gorulduğune işaret eden Guler, kalp-damar hastalıkları, yuksek tansiyon, ruhsal sorunlarla ilgili bazı ilacların sıcak carpması riskini artırdığını anlattı. Guler, alkol ve kafeinli iceceklerin sıcaktan etkilenme riskini artırdığını, bu nedenle tuketilecek iceceklere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Guler, "Şişman ya da kiloları fazla olan kişilerde tehlike daha fazladır. Sıcaktan korunmak icin hafif yiyecekler tuketilm?eli. Su, meyve, yoğurt turu şeyler bol tuketilmeli. Bulunulan yerde hava akımı sağlanmalı. Vucut ılık suyla ıslatılmış bezle silinmeli" dedi.

ÖNCE SERİN BİR YERE ALIN
Kiloluların güneş altında ağır iş ve spor yapmamaları gerektiğini anlatan Güler, sıcak etkisiyle rahatsızlanan kişinin serin bir yere alınıp, vücudunun ıslak bezlerle silinerek acil servise götürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcağa karşı serinleten öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN