Başkentin 18. üniversitesi

OSTİM Teknik Üniversitesi kuruluş kanunu onaylandı. 1967’den bu yana Türkiye’ye sanayici ve girişimci kazandıran OSTİM, yüksek öğretime yeni bir soluk katacak

Giriş Tarihi: 8.7.2017
Başkentin 18. üniversitesi
Cevat Dündar ve bir grup müteşebbisin çabalarıyla kurulan ve 50. yılını doldurmaya hazırlanan OSTİM, güçlü üretim yeteneğiyle Türk sanayisine olan katkılarını bilim ve teknoloji yetkinliğini artırarak sürdürmeyi hedefliyor. Ostim Vakfı tarafından bir süredir çalışmaları devam ettirilen ve titiz bir hazırlık sürecinde tasarlanan üniversite projesinde sevindiren haber geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi Araştırma Geliştirme Eğitim Kalkınma ve Danışma Vakfı'nca (Ostim Vakfı) Ankara'da Ostim Teknik Üniversitesi kurulacak.

ÖZGÜN PROJE VE ÇÖZÜMLER ÜRETECEK
OSTİM Vakfı Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, Ostim Teknik Üniversitesi'nin, iş dünyası, sanayi ve toplumla güçlü bir işbirliği içinde kurulacağını belirterek hedeflerini şöyle sıraladı: "Özellikle ileri imalat sistem ve teknolojileri alanında, öğrencilerine uluslararası yeterlilikte üst düzey eğitim, araştırma ve uygulama altyapı ve imkanı sunan, rekabetçi iş dünyasının gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip, milli ve insani değerleri özümsemiş, tasarlayan, yapan, yaşatan, yenilikçi, girişimci, üstün nitelikli bireyler yetiştiren, ülkemizin bilim ve teknoloji geliştirme yetkinliğinin artırılmasında etkin rol oynayan, özgün proje ve çözümler üreterek ülke ve bölge kalkınması için çalışan bir üniversite olmak."

AKADEMİK BİRİMLER
İlk 5 yıl için 3 fakülte, 1 meslek yüksek okulu, 2 enstitü ile öğretim yapması planlanan üniversitede önlisans eğitimi 6 dönem olacak (3 dönem okulda, 3 dönemi işletmede uygulamalı eğitim). Lisans öğrencilerini ise hazırlık hariç 8 dönemden oluşan bir süreç bekliyor. Bunun 6. dönemi de işletmede uygulamalı eğitim. Üniversitede mühendislik, mimarlık ve tasarım ile iktisadi ve idari bilimler fakültesi yanında meslek yüksek okulu ve enstitüler yer alacak.

NİTELİKLİ ÖĞRENCİ GÜÇLÜ YABANCI DİL
Üniversitenin öncelik ve ilkeleri şöyle: Öğrenci odaklılık, nitelikli akademik kadro, mezuniyet öncesi pratik tecrübe (firmada uygulamalı eğitim, sanayinin sorunlarına yönelik son sınıf projeleri), kalite düzeyi yüksek bir lisans eğitiminin yanında sanayinin teknik personel ihtiyacını karşılayacak bir ön lisans eğitimi, gelişmiş uygulamalı eğitim teknolojileri (güçlü laboratuvar ve atölye altyapısı, laboratuvarda eğitim), etkin burs sistemi; nitelikli öğrenci, güçlü yabancı dil, uluslararası akreditasyon (Bologna, ABET, MÜDEK), kamu ve iş dünyası ile proje odaklı etkin işbirliği, girişimcilik kültürü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentin 18. üniversitesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN