Nakil fetvası onu da sağlığına kavuşturdu

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yıllarca organ naklinin önemini anlattı. Kader onu böbrek nakline mecbur bıraktı. Diyalizi kabul etmeyen Vaiz Faruk Turhan, kız kardeşinin verdiği böbrekle yeniden hayata bağlandı

Giriş Tarihi: 13.7.2017
Nakil fetvası onu da sağlığına kavuşturdu
Ankara'da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Alo Fetva" hattını arayanların birçok dini konuda yönelttiği soruları cevaplayan Vaiz Faruk Turhan, (41) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ablasından nakledilen böbrekle hayata bağlandı. Turhan, organ nakli konusunda da vatandaşları bilinçlendirmek için yıllardır mücadele veriyordu.

ÖNCE BABASI VERMEK İSTEDİ
Turhan'ın 17 yıldır mücadele ettiği şeker hastalığı nedeniyle sağlık sorunları ağırlaşmaya başladı. 10 ay önce Ankara'da hastaneye başvuran Turhan'a böbrek yetmezliği teşhisi konularak ya diyalize girmesi ya da böbrek nakli olması gerektiği söylendi. Turhan, diyalize girme sürecinin zor olduğunu bildiği için ailesiyle nakil sürecini istişare etti. Turhan'a, emekli imam olan babası Hayati Turhan verici olmak istedi. Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran baba ile oğlunun böbrek tetkikleri yapılmaya başlandı.

'KISA SÜRELİ HAYAL KIRIKLIĞI'
Nakile saatler kalan Hayati Turhan'ın böbreğinde daralma nedeniyle operasyondan vazgeçildi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Genel Cerrah Yrd. Doç. Dr. Tuğrul Çakır ile Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Arif Aslaner, Faruk Turhan'dan başka bir verici bulmasını istedi. Aile içinde tekrar yapılan görüşme sonucu 42 yaşındaki ev hanımı abla Mevlidiye Turhan, ağabeyine böbreğini vermeye karar verdi. Yrd. Doç. Dr. Çakır ve ekibi abladan alınan böbreği kardeşine başarıyla nakletti. Taburcu olmasına sayılı günler kalan Turhan, mesleğine döneceği günü ve organ nakli ile ilgili gelen sorulara cevap vereceği günleri bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil fetvası onu da sağlığına kavuşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN