Afetlere 2 milyon Kızılay gönüllüsü

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, afet bilincini geliştirmek için iki milyon Kızılay gönüllüsü hedeflediklerini belirterek, “Ülkenin genelinde eğitimli bir ağ oluşturmaya çalışacağız” dedi

Giriş Tarihi: 17.7.2017
Afetlere 2 milyon Kızılay gönüllüsü
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, afetler ve olağanüstü durumlarda, ilk yardımı bilen, birbirleriyle haberleşme mekanizması olan, örgütlü hareket edebilen, dayanışma ve direnci birlikte gösterebilen 2 milyon gönüllünün görev almasını hedeflediklerini bildirdi. Türk Kızılayının en temel görevinin, toplumu afetlere karşı hazırlamak olduğunu belirten Kınık, afetlerin doğal ve beşeri olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade ederek, doğa kaynaklı afetlerin depremler, meteorolojik olaylar şeklinde görüldüğünü anlattı. Beşeri afetlerin ise "toplum düzenini bozan olaylar" olarak ortaya çıktığını bildiren Kınık, yangın, endüstriyel olay ve savaşların yanı sıra 15 Temmuz darbe girişiminin bu afetlere örnek gösterilebileceğini dile getirdi. Kınık, "15 Temmuz'da ülkenin genelinde ortaya çıkan hain kalkışmada, vatandaşların can güvenliği tehdit edildi. Kalkışma, kamu hizmetlerinin aksamasına neden oldu" dedi. Beşeri afetlere karşı toplumsal esneklik ve dayanıklılığın artırılması için öncelikli yapılması gerekenin, kişilerin eğitilmesi olduğunu vurgulayan Kınık, şöyle konuştu: "İlk yardım ve afet bilincinin yaygınlaşıp toplumun tamamına ulaşılması gerekiyor. Ülkemizdeki afet müdahale planlarında, geleneksel yaklaşımlar izlerini barındırıyor. Toplumun, afet hazırlığı ve müdahalesinde bir paydaş olarak kabul edilmesi gerekiyor. 15 Temmuz gecesi, Şehitler Köprüsü hainler tarafından kapatıldığında vatandaşlarımız orada cepheleşti, darbecilere direndi. Yaralananlara ilk müdahaleyi yaptılar, can kurtardılar. Kızılay da bu bilincin topluma yaygınlaştırılması için ilk etapta 2 milyon Kızılay gönüllüsünü hedefledi."

AFET BİLİNCİ OLUŞACAK
Gençlik teşkilatları aracılığıyla Türk Kızılayı gönüllülerine ulaşılacağını söyleyen Kınık, gönüllülere afet anlarında ne yapabilecekleri konusunda eğitim vereceklerini bildirdi. Kınık, şöyle devam etti: "Türkiye'nin geneline yayılan teşkilatımızla, ülkemizin kendi afet risklerine karşı eğitimler düzenleyeceğiz. Bu eğitimlerde, afet bilincini oluşturmaya çalışacağız. Her türlü afet ve olağanüstü durumda, ilk yardımı ve afet durumlarında nasıl hareket edebileceğini bilen, birbirleriyle haberleşme mekanizması olan, toplu ve örgütlü hareket edebilen, dayanışma ve direnci birlikte gösterebilen bir kitle olacak. Bu, otomasyon sistemleri ve eğitimle desteklenmesiyle, gençliğimize kazandıracağımız yetkinliklerle, toplumun genelindeki esnekliği, afetlere karşı direnci ve dayanıklılığı artıracak bir kazanım olacak." Afet durumunda öncelikle buna maruz kalanların ilk müdahaleyi yaptığına işaret eden Kınık, "Afetten birinci derece etkilenen insanlar ne kadar eğitimliyse kurtarılan canlar da o kadar fazla oluyor" ifadesini kullandı. Ülke genelinde eğitimli bir ağ oluşturmaya çalışacaklarını kaydeden Kınık, "Kuracağımız mobil aplikasyon uygulamalarıyla haberleşerek, oradaki afet değerlendirmesini yapacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afetlere 2 milyon Kızılay gönüllüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN