Organları ters bebek nakille hayata tutundu

Organları vücutta ters yerleşen 22 aylık siroz hastası bebek, Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı karaciğer nakliyle yaşama tutundu

Giriş Tarihi: 2.8.2017
Organları ters bebek nakille hayata tutundu
Vücutta organları ters yerde bulunan ve safra yolları gelişmemiş 22 aylık karaciğer sirozu hastası bebek, karaciğer nakliyle hayata tutundu. Dünyada çok az örneği bulunan ameliyat, (AÜ) Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesinde yapıldı. AÜ karaciğer nakli merkezinde ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalışan Güney Kore Asan Tıp Merkezinden Prof. Dr. Chul-Soo Ahn'ın da yer aldığı operasyon, AÜ Karaciğer Nakli Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Deniz Balcı başkanlığında, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kaan Karayalçın, Kalp-Damar Cerrahisi AD Başkanı Prof. Dr. Rüçhan Akar, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Meltem Koloğlu, Anestezi Uzmanı Doç. Dr. Özlem Can'dan oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi.

"KARINDAKİ ORGANLAR TERS"
Doç. Dr. Balcı, 22 aylık Ahmet Efe Gövcü'nün doğumsal bir karaciğer hastası olduğunu belirterek, doğumun gerçekleştiği ayı takiben sarılık nedeniyle hastaneye başvurduklarını ve yapılan tetkiklerde bebeğin safra yollarının doğumsal olarak gelişmediğinin tespit edildiğini söyledi. İleri tetkiklerde, Ahmet Efe'nin karın bölgesindeki organlarının tamamen ters yerleşimli olduğunun saptandığını ifade eden Balcı, şunları söyledi: "Bebeğimizin karaciğeri sol, dalağı sağ tarafta bulunuyor ve 5'ten fazla sayıda küçük küçük dalağı var. Buna tıp dilinde 'heterotaxi-situs inversus polispleni sendromu' deniyor. Aynı zamanda bağırsakları da karın içerisinde tamamen ters yerleşimli. Bir de ameliyatı en zorlaştıran unsur, kalbe kan götüren ana damarları da karın içinde ters yerleşimli olması. Sol tarafta olması gereken atardamar sağda, sağ tarafta olması gereken ana toplardamarlar da sol tarafta yerleşimliydi. Annesinin karaciğerinin yaklaşık yüzde 18'i alınarak ameliyat sırasında küçültülerek Ahmet Efe'ye uygun hale getirilerek nakledildi. Şimdi tamamen normal çalışan bir karaciğeri var. Sağlıklı günler, Ahmet Efe'yi bekliyor." Anne Cemile Gövcü, (25) biri 6, diğeri 3 yaşında iki çocuğu daha olduğunu belirterek, "Evladıma karaciğerimi seve seve bağışladım. İkimiz de ameliyata girdik, çocuğumun hayatı kurtuldu. Onun sağlığının yerinde olduğunu görmek, mutluluk verici, şu an çok mutluyum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organları ters bebek nakille hayata tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN