Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beypazarı’nda Mizgin devrimi

Beypazarı Belediyesi, 100 metrede Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonu olan 17 yaşındaki Mizgin Ay’ın adını taşıyacak spor tesisi için 50 dönüm arazi tahsis etti. Bakanlık’tan ödenek çıkarsa yeni Mizgin’ler yeni tesiste yetişecek

Beypazarı’nda Mizgin devrimi
Geçtiğimiz ay Kenya'nın başkenti Nairobi'de düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda 100 metrede mücadele eden 17 yaşındaki milli atlet Mizgin Ay, 11.62'lik derecesiyle altın madalya kazandı. Aynı zamanda Fenerbahçe'nin lisanslı sporcusu da olan Mizgin, doğup büyüdüğü ilçe olan Beypazarı'na büyük bir gurur yaşattı. Beypazarı Belediyesi, ilçede yeni Mizginler yetiştirilmesi için 50 dönümlük araziye spor tesisi yapılması için ayırdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, dev araziye kurulacak yeni tesis için ödenek ayırırsa ilçede yeni Mizginler yetiştirilecek.
Mizgin'in altın madalya kazanarak kendilerine gurur yaşattığını ifade eden Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, "Biz yerel yöneticiler olarak bu tür gençlere sahip çıkmak zorundayız. Bizim Beypazarı'nda bir spor kompleksi projemiz var. Bu konuyla ilgili bütün müracaatlarımızı gerçekleştirdik. Mizgin'in antrenmanını yaptığı yerlerin şartları elverişsiz... İddia ediyorum bu şartlar biraz daha iyi olmuş olsaydı, Mizgin bugünkü pozisyonundan daha farklı olabilirdi" dedi.

ESKİ TESİS DÖKÜLÜYOR
Başkan Kaplan şöyle konuştu: Mizgin bu denli kısıtlı imkânlara rağmen böyle bir başarı elde etti. Mizgin bizim Beypazarı'nda yetişmiş bir evladımız. Mizgin'in olimpiyatlarda da başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Bizim yerel yönetimler olarak bir tesis yapmamız mümkün değil. Mevcut tesisimiz artık her yerinden salkım salkım dökülen bir yer. Biz Mizgin'in şampiyonluğu hatırına burada güzel bir tesis yapılmasını istiyoruz. Bu tesise de Mizgin Ay'ın adını vereceğiz. 50 dönümlük bir arazinin Beypazarı'nda spor alanı olarak ayırdık" dedi.SPORCU YETİŞTİRECEĞİM
SABAH Ankara'ya konuşan milli sporcu Mizgin Ay ise hedefinin ileride Beypazarı'nda yeni sporcular yetiştirmek olduğunu söyledi. Başarılı sporcu şöyle konuştu:
"Ben 2020 Tokyo Olimpiyatları'na gidip orada final yarışmak istiyorum. Tabi 2020'den sonra hemen bırakmayacağım. Çünkü yaşım daha çok genç... Ben 2024 ve 2028 olimpiyatlarında da ay-yıldızlı formayı giymek istiyorum. Şimdiye kadar sprint alanında buralarda bir kişi yarışabildi. Şu an onun rekorlarını kırarak ilerliyorum. Tabi hedefim finale katılmak değil... İlk üçte olmak, madalya kazanmak istiyorum. Spor hayatım 28-29 yaşında bittikten sonra beden eğitimi öğretmeni olarak Beypazarı'nda yeni sporcular yetiştirmek istiyorum. Hocamdan öğrendiklerimle, bilimsel metotlarla ben de yeni şampiyonlar yetiştirmek istiyorum."

BAYRAĞI DEVRALACAK
Mizgin Ay'ın Türk atletizminin önünü açtığını belirten antrenör Muhsin Soysal da, "Mizgin, 10 yaşında Beypazarı'ndaki atletizm taramalarında ortaya çıktı. 15 senedir ilçede yaptığım taramalardaki en iyi dereceyi yaptı. Bizim esas hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları... Burada amacımız Avrupalı bir sporcu olarak final yarışmak. Mizgin ilçedeki çocuklara da büyük örnek oldu. Mizgin Türk atletizminin önünü açtı. Ben Mizgin'den sonra yeni sporcular yetiştirmeyi düşünmüyorum ama benim bayrağımı Mizgin devralacak" diye konuştu.MİZGİN'İN ÇALIŞTIĞI TESİS DÖKÜLÜYOR
Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan "Mevcut tesis dökülüyor. Mizgin'in şampiyonluğu hatırına burada güzel bir tesis yaptırmak istiyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beypazarı’nda Mizgin devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN