Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkoç: Önüne gelen galerici olamayacak

OTONOMİ Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, yeni yasayla birlikte artık her önüne gelenin galerici olamayacağını belirtti

Giriş Tarihi: 13.10.2017
Erkoç: Önüne gelen galerici olamayacak
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ve Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) tarafından hayata geçirilen Otonomi, geçen yılın sonunda yapılan geniş katılıml�� bir törenle Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından hizmete açılmıştı. Yaklaşık bir yılın ardından Esenboğa Yolu'ndaki Vava's Garden'da düzenlenen birlik, beraberlik ve kaynaşma yemeğinde bir araya gelen Otonomi üyeleri ve sektör temsilcileri, sektördeki gelişmeleri değerlendirdiler. MASFED, BOD ve Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç'un ev sahipliğinde verilen yemeğe, Genel Sekreter Niyazi Berktaş, Başkan Yardımcısı Mahmut Ulucan, galericiler, yatırımcılar ve misafirler olmak üzere 500'ün üzerinde kişi katıldı. Erkoç, yaptıkları çalışmalar sonucunda yılda 3 taneden fazla araba alıp satanların vergiye tabi olmasını sağladıklarını, ancak bir başkasının adına satışlar yaparak bu kuralın suiistimal edildiğini hatırlatarak, "Bundan sonra vekâleten dahi araba alıp satamayacak. Biliyorsunuz garanti zorunluluğu da getirildi. Sizlerden aldığımız güç ve destekle bu çalışmaları yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi.

İŞLEM YAPAMAYACAK
Her önüne gelenin artık galericilik yapamayacağını belirten Erkoç, ikinci el araç ticaretine ilişkin yasalaşmasını sağladıkları düzenleme hakkında bilgi verdi. Erkoç, "Şu anda yaklaşık 7 milyon araç el değiştiriyor. Bunun içinde 2 milyona yakını sizin gibi esnaf, tüccar tarafından yapılıyor. Ama geri kalan 5 küsur milyonu mesleği galericilik olmayan insanlar tarafından yapılıyor. Bu geçirdiğimiz kanunla mesleğe standart geliyor; her biriniz MYK tarafından belge alıp bu belgeyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sertifikalandırılacaksınız. Bundan sonra notere gidip satış yapılacağında sertifikası olmayan işlem yapamayacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkoç: Önüne gelen galerici olamayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN