Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış gelmeden çifte bakım

Güvenli ve tasarruflu ısınma için uzmanlar, kış ayları gelmeden kombi ile baca bakımlarının bir an önce yapılması gerektiği uyarısında bulundu

Giriş Tarihi: 10.11.2018
Kış gelmeden çifte bakım
11. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaklaşan soğuk hava ve kış nedeniyle vatandaşlara tasarruf çağrısında bulunarak, "Kombi bakımlarınızı ve baca kontrollerinizi lütfen yaptırın. Can ve mal güvenliğiniz bizler için her şeyden çok daha önemli. Kombi ayarlarınıza dikkat edin. Bir derecelik düşük sıcaklıkta enerji tasarruf miktarımız yüzde 7'ye ulaşacaktır" diye konuştu. Doğalgaz İzolasyon Montajcılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Murat Erturan kombi kullanımı ile ilgili tüketicilere önerilerde bulundu. Kombilerin daha iyi çalışabilmesi ve tasarruflu bir şekilde gaz yakması için her yıl kış gelmeden periyodik bakımının olması şart diyen Erturan, "Cihazlar çalışmadan bu bakımlar yapılırsa cihazlarda meydana gelebilecek bir arızanın önüne geçilmiş olunur. Kombilerle birlikte kalorifer petekleri radyatörleri de önemli. Bunların zamanla içerisindeki beklemiş suyun korozyona uğraması, paslanması ve kireçlenmesinden dolayı radyatörlerin verimleri düşer. Periyodik olarak her sene temizliğinin yapılması hem cihazların hem de radyatörlerin daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olması ve cihazların doğalgazı tasarruflu yakıp daha verimli çalışabilmesi için önemli" diye konuştu. Evde olmadığınızda kombinizi en düşük derecede çalıştırın diyen Erturan, "Bizim 1 dediğimiz derece kombinin en düşük ortamın ılık kalmasını sağlayacak derecedir. Çalışan insanlar evde olmadıkları zamanlarda kombiyi belli bir düzeyde bırakıp hiç kapatmadan çalışmasını sağlayarak hem ömrünü uzatırlar hem de tasarruf yapmış olurlar. Kombiyi evden çıkarken kapatırsanız tasarruf ettiğinizi düşünmeyin. Eve geldiğinizde buz gibi bir evle karşılaşacaksınız. Soğukta 1'de çalışıp 2'ye yükseltmeniz gerekirken 3 ve 4'de çalıştırmanız gerekecek" dedi.

İTFAİYE UYARDI
ANKARA İtfaiyesi, başkentlilere, havalar iyice soğumadan bacalarını temizletmeleri uyarısında bulundu. Kış aylarında meydana gelen baca tutuşmasının yangınlara yol açtığına dikkat çeken İtfaiye Daire Başkanı Uğur Olgun, bu yangınların daha çok lokanta, pastane, kafe gibi iş yerleri bulunan binalarda meydana geldiğini belirterek, "Baca temizliği ihmale gelmez. Bacalarda zaman içinde biriken yağ atıkları, zift ve kurum, sobaların ya da ocakların yakılmasıyla tutuşarak alev alıp, baca yangınlarına neden olabiliyor. Önemsenmeyen ve basit gibi görünen bu tabakalar aslında baca içinde büyük tehlike oluşturuyor. Alttan tutuşan alev, baca boyunca yayılıp çatıya kadar ulaşıyor. Yani küçük bir alev büyük bir yangına yol açabiliyor" dedi.

İHMAL EDİLMEMELİ
BACA yangınlarının yanı sıra kış aylarında baca tıkanıklarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin meydana geldiğine dikkat çeken Olgun, "Yaz aylarında baca üzerine kuşlar yuva yapar. Bu yuvalardan düşen atıklar veya kuş ölüleri, ağaç dalları gibi çeşitli parçalar bacaya düşer. İçi çelik olmayan bacalarda da içerideki sıva, doğalgazın yoğuşması sonucu dökülüp bacayı tıkar. Bu gibi tıkanmalar sonucu atık gaz dışarıya atılamaz ve bu gazın ortama dolması yüzünden karbonmonoksit zehirlenmeleri olur, can kayıpları yaşanır. Bu nedenle bacalar ihmale gelmemeli ve hala temizletilmediyse en kısa zamanda temizletilmeli" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış gelmeden çifte bakım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN