Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide kadın eli

Mahbip, Öznur ve Durna... 3 kadın sanayide erkek işi olarak bilinen sektörlerde başarıyla çalışarak evlerini geçindiriyor

Giriş Tarihi: 11.11.2018
Sanayide kadın eli
"Bunlar erkek işi" demeden sanayide erkeklerden daha iyi ve başarılı işler yapan kadınlar böylece kafalardaki ön yargıları da yıkmış oldu. Yıllardır sanayi sektöründe çalışan Mahbip Şimşek, Öznur Kaplan, Durna Toprakçıoğlu hemcinslerine örnek oluyor. 35 yaşındaki Mahbip Şimşek 14 yıldır sanayi sektöründe. Sanayide hem yönetici hem işletmeci. Ticaret Lisesi'nden mezun olduktan sonra iş makineleri, yedek parça, tamir bakım atölyesine başlayan, servis kapanınca 2014'te bir ustasıyla beraber ortak firma açan Şimşek, KOSGEB desteğiyle firmayı büyüttüğünü söyledi. "Erkeklerden daha iyiyim, bu konuda iddialıyım" diyen Şimşek, "Hedefim burayı büyütmek. Bayilik almak istiyorum. Bunun için teminatlar ve biraz zaman gerekiyor" dedi. "Sanayiye giriş var çıkış yok" diyen Şimşek, "Sanayide çalışan cesur kadınlarız. Girişimciyiz, hedeflerimiz var" ifadelerini kullandı. KOSGEB desteği aldığını söyleyen Şimşek hemcinslerine mesaj vermeyi de unutmadı. Şimşek, "Evde oturmasınlar. Ayakları üzerinde dursunlar, kendilerini geliştirsinler. Bunları yapabilecekleri kurslar var. KOSGEB destekleri var. Ben bu desteği öneriyorum. Biz KOSGEB desteğiyle bu kadar ilerledik" ifadelerini kullandı.

ERKEK GİBİ KADIN OLMAK
Öznur Kaplan 35 yaşında. 20 yıldır sanayide. "İş makinesinin kamyon grubuna; hava, yağ, yakıt, hidrolik gibi filtrelerin satışını yapıyorum" diyen Kaplan bu sektöre nasıl başladığını ise şöyle anlatıyor: " İş arıyordum. Teyzemin eşi sanayide çalışıyordu. Bana sanayide bir iş buldum çalışmak ister misin dedi. Çalışırım dedim, başladım. Sanayide çalışırken toplam 3 kadın vardı. Bin erkeğin içinde 3 kadın olmak zordur" diye konuştu. "Çalışmama rağmen hiçbir zaman çocuklarımı, evin temizliğini ihmal etmedim" diyen Kaplan, "Bu iş kişiliğimi yansıtıyor. Hem kadın olmak, hem erkek gibi kadın olmak" dedi. Kaplan, "İlk başta kimsenin kişiliğinden ödün vermemesini isterim" diye konuştu.

AZMEDEN HEDEFİNE ULAŞIR
DURNA Toprakçıoğlu 46 yaşında. 14 senedir sanayi sektöründe. İşe çay demleyerek başladı. Daha sonra satış bölümüne geçti. Şimdi ise araçlara müzik sistemi yapıyor, camlara film kaplıyor. Toprakçıoğlu, "2000 yılında Yenimahalle İvedik'de babamın işyeri vardı. Eleman eksikliği için gittim. Bir ustamız vardı. Onu izleye izleye bu işe merak saldım. Amfi bas, navigasyon, akü, antifriz, yağ değişimi yapıyoruz. Beni en çok mutlu eden, iş bitince gençlerin yüzündeki gülümseme..."diye konuştu. "Benim hedefim imalatçı olmak" diyen Toprakçıoğlu, "Azmettikten sonra her şey oluyor. KOSGEB kursuna gittim. Başarının sırrı çok çalışmak ve istemekten geçiyor. Yurtdışına gidip kendi markamı oluşturmak istiyorum. Devlet desteğiyle olmak zorunda... Asla pes etmem. Hiç kimse olumsuzluklar karşısında bittik diye düşünmesin. Azmeden herkes hedefine ulaşır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide kadın eli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN