Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rakipsiz muhtar veda ediyor

Altındağ’da 1977’den beri muhtarlık görevini yürüten 70 yaşındaki Fethi Adalı, babasından devraldığı mührü gelecek yıl devretmeye hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 8.12.2018
Rakipsiz muhtar veda ediyor
Altındağ Hacettepe Mahallesi Muhtarı Fethi Adalı'nın 1969 yılında muhtar seçilen babası Haydar Adalı, bu görevi 1977 yılına kadar sürdürdü. O dönem babasının yanında muhtar azalığı yapan Fethi Adalı, 1977'deki seçimlerde muhtarlık koltuğunu babasından devraldı. Adalı, o tarihten bu yana aynı mahallede muhtarlık yapıyor. Evli, üç çocuk babası Adalı, , muhtarlığın kendileri için adeta aile mesleği haline geldiğini söyledi. Ailesinin Hacettepe Mahallesi'nde uzun yıllardır esnaflık yaptığını anlatan Adalı, babası muhtar olduğu günden beri mahalleliye hizmet ettiklerini, ihtiyaçları giderdiklerini dile getirdi. Adalı, "Herkese iyi kötü yardımcı olduk. Millet bizi sevdi. Babam yaşlanmıştı, ben devam ettim. Babamdan daha çok koşturmaya başladım" diye konuştu.

PARASI ALMAYAN TEK MUHTAR
Muhtarlık görevini "baba emaneti" olarak kabul ettiğini anlatan Adalı, "Muhtarlığım döneminde Cebeci Esnaf Kefalet Kooperatifinin kurucularından oldum. Şimdi orayı da devam ettiriyoruz. Yani vatandaşa faydalı olabilmek için bu görevdeyim. Muhtarlıkta mühür parası almayan tek muhtarım ben Ankara'da. Oy veren insana el açamaz muhtar. Bunları söyleye söyleye muhtarlık maaşlarını gündeme tuttuk, şimdiki duruma getirttik" ifadelerini kullandı. Mahallelinin seçimlerde karşısına rakip koymadığını belirten Adalı, "Yani ben hemen hemen üç dört seçim hiç rakip olmadan aday oldum. Ben varken hiç kimse aday olmadı. Çünkü hem para almıyordum hem de insanların ilettiği işleri görüyordum. Kapı çalmayı iyi bilirim. Her makama giderim ve konuşurum. Emniyet, vali, vali yardımcıları, sağ olsun hepsi beni severler, dinlerler" dedi.

GENÇLER GELSİN
Mart 2019'daki yerel seçimlerde aday olmayacağını açıklayan Adalı, "Mahalleli beni bir akraba, bir ağabey gibi gördü ve onlara da hiç mahcup olmadım. Onlar da beni sever. 'Aday olmayacağım' dediğim halde kapıyı aşındıranların haddi hesabı yok. İlla seni görmek istiyoruz diyorlar ama ben kendimi tanıyorum, artık koşmaya takatim yok. Bırakmayı bilmemiz lazım. Makamlar gelip geçici. Gençler gelsin, daha güzel işler yapsın diye uğraşıyorum, amaç bu. Genç arkadaşları önereceğim. Halka hizmet, hakka hizmettir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rakipsiz muhtar veda ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN