Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görme engellilerin taşınabilir kütüphanesi

elektronik ortamdaki metinleri Braille alfabesine çeviren cihazları okullara dağıtmaya başladı. Cihaz 250 bin kitap hafızasıyla görme engelli öğrencilerin kütüphanesi olacak

Giriş Tarihi: 14.1.2019
Görme engellilerin taşınabilir kütüphanesi

Meb tarafından, elektronik ortamlardaki dokümanları Braille alfabesine, Braille alfabesiyle alınan notları da yazı diline çevirme özelliğine sahip taşınabilir teknolojik cihazlar, görme engelli öğrencilere dağıtılmaya başlandı. İlk olarak Ankara'daki Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu'ndaki öğrencilere dağıtılan teknolojik cihazların 3 yıl içinde ortaokul ve liselerdeki tüm görme engelli öğrencilere ulaştırılması ve aktif olarak kullanılması hedefleniyor. Hafızasında 250 bin kitap barındırabilen teknolojik cihazlarla görme yetersizliği olan öğrencilerin yazılı materyallere ulaşımı konusundaki sıkıntılar giderilerek fırsat eşitliği sağlanacak. Tüm ders kitaplarına erişim imkanı tanıyacak cihazlar, bilgisayara bağlanarak engelli öğrencilerin, diğer yazılı kaynakları da Braille alfabesi ile okumasına olanak verecek.

KITAPLARI AİLELER DE OKUYABİLECEK
Bluetooth teknolojisiyle akıllı telefonlara bağlanan cihaz, çocukların Braille alfabesiyle yazdıklarını ailelerin okumalarına olanak tanıyacak. Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu rehber öğretmeni Ramazan Yeşilyayla, Braille alfabesini bilmeyen ebeveynlerin, görme engelli çocuklarının yazdıklarını okuyamadıklarına ve onlara bu konuda destek olamadıklarına dikkati çekerek, "Cihaz sayesinde görme engelli çocukların Braille alfabesi ile yazdıkları yazılar yazı diline çevrilebildiğinden aileler bunları okuyabilecek" ifadesini kullandı. Görme engelli Türkçe öğretmeni Şefik Karaköseli ise taşınabilir teknolojik cihazın, görme engellilerin bilgiye ulaşmasında büyük kolaylık sağladığını belirterek, "Yüz binlerce kitabı hafızasında bulundurabilen cihaz, görme engelliler için adeta taşınabilir bir kütüphane. Cihaz, akıllı tahta ve bilgisayarlara da bağlanabildiği için oradaki yazıları da öğrencilerin satır satır okumasına imkan tanıyor" dedi. Öğrencilerin, Braille daktiloları ile yazı yazmalarının hem zaman aldığına hem de gürültülü olduğuna işaret eden Yeşilyayla, cihazların hızlı ve sessiz yazmaya imkan verdiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görme engellilerin taşınabilir kütüphanesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN