Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Süpürge’yle hayatı değişti

, 8 yıl önce 'da curlingle tanıştı. Farklı bir hayata yelken açan beden eğitimi öğretmeni, "Öğrencilerim curlingi pek bilmiyor ama ‘Taşları süpürdüğümüz spor deyince’ hemen anlıyorlar" dedi

Giriş Tarihi: 8.12.2019 ABONE OL
‘Süpürge’yle hayatı değişti
Erzurum'da 16 yaşında curling ile tanışan milli takım oyuncusu Semiha Konuksever, curlinge başlama hikayesini, yaşadığı sıkıntıları ve hedeflerini anlattı. 6 kardeşin 3'ünün curling oynadığı Konuksever ailesinde Semiha, curling sayesinde hayatının değiştiğini belirterek, "Ankara Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu'nda Beden Eğitimi öğretmeniyim. Çocuklar 'curling ne' diye sorduğunda 'Taşları hedefe gönderdiğimiz bir spor' diyorum anlamıyorlar. Ama buzun üzerini süpürdüğümüz bir branş deyince hemen anlıyorlar" dedi. 2011 yılında Erzurum'da Kış Oyunları sırasında curling ile tanıştığını belirten 24 yaşındaki Semiha, 'Başta curlingin nasıl bir spor olduğunu bile bilmiyordum' diyerek, "Evim sahaya çok yakındı, farklı bir aktivitem olsun istedim. Başta paten zannettim, curling nedir kimse bilmiyordu" diye konuştu. Curling sporunda bu kadar başarılı olacaklarını hiç düşünmediklerini belirten Semiha, "Diğer branşlarda spor çok küçük yaşlarda başlıyor. Ben 16 yaşında başladım. Ben geç kaldığımı düşünüyordum. Başladığımda hiç bu sporun ilkleri olacağımız, bu başarılarda ilk adımızın geçeceği hiç aklımın ucundan bile geçmezdi" diye konuştu.

"BİZİ KÜÇÜMSEYENLER CEVABINI SAHADA LAYIKIYLA ALIYOR"
Konuksever, yabancıların Türkiye'de curlingin nasıl bu kadar geliştiğini merak ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi: "Geçen sene Kanada'da Dünya Şampiyonası'na gittik. Türkiye olarak bizi çok küçümsüyorlar ama her küçümseyen de muhakkak cevabını alıyor. 'Siz nerede antrenman yapıyorsunuz, biz sizi görmüyoruz, salonumuz mu var, siz nasıl bu kadar ilerliyorsunuz' gibi sorularla çok karşılaşıyoruz. Biz de anlatıyoruz, Erzurum'da salonumuz var, 2011 yılında başladık diye. Onlar 5 yaşından itibaren oyuncak gibi ellerinde curling taşları ile oynuyorlar. Zaten şaşırmalarının en büyük sebebi de bu kadar kısa sürede nasıl bu kadar ilerlediğimiz."

"HEPIMIZIN ERZURUMLU OLMASI BÜYÜK BIR AVANTAJ SAĞLIYOR"
Hedeflerine ulaşmak için çok çalıştıklarını ifade eden milli sporcu, "Şu anda dünyaya ismimizi çok güzel duyurduk. Artık Türkiye deyince kimse küçümseyip o buza adımını atmıyor" dedi. Semiha, herkesin Erzurumlu olmasının büyük bir avantajı olduğunu vurgulayarak, "Çünkü salon orada. Bazı şartlardan dolayı tek Erzurum'da salon var. Açıkçası bu durum beni üzüyor. Pilot şehirlerde İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde salonların yapılması curlinge yeni yeteneklerin katılmasını sağlayacaktır. Curlingin bir yaşı yok, 5 yaşındaki insan da bunu yapıyor, 80 yaşındaki de. Ön yargılı olunmasın; herkes denesin" dedi.

"İMAM HATİP MEZUNUSUN, NE İŞİN VAR SPORLA' DEDİLER"
Milli sporcu, kültür olarak kız çocuklarının spora erişiminin zor olduğunu belirterek, "Ben imam hatip lisesi mezunuyum. Okurken beni çok destekleyen hocalarım da oldu, hiç desteklemeyenler de. 'Kız çocuğu gitmez, kız çocuğusun, bir de imam hatip mezunusun ne yapacaksın orada' dediler. Bir hocamın çok güzel bir lafı vardı; 'O bizden, her yere lazım' derdi. Yani imam hatip okuyanların sadece ilahiyat değil de, her alanda olmaları gerektiğini söylüyordu ve 'devam et' dedi. Annem ve babam da çevreden, 'spora göndermeyin' diye tepkiler alıyorlardı. Tabi bunları diyenlerin yüzleri kara çıktı diye düşünüyorum" dedi

"İLK TELEFONUMU LİSEDEYKEN MİLLİLİK BURSUMLA ALDIM"
Akademik kariyerinin curling sayesinde olduğunu söyleyen Semiha Konuksever, "Curling milli takımında başarılara imza attık. Ben şu an Ankara'dayım. Beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapıyorum. Burs hakkımız olduğu için devletin imkanlarından yararlandık. Millilik bursu aldık ve ben o aldığım ilk bursla üniversite 1'in sonlarına doğru, benim o zaman yaşıtlarımın hepsi telefon nedir biliyordu ama benim telefonum ilk defa o kazandığım para sayesinde oldu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Süpürge’yle hayatı değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN