Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk kadınına örnek olan anıldı

’nin ilk kadın milletvekillerinden olan ve olarak bilinen Satı Çırpan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 85’inci yıldönümünde anıldı

Giriş Tarihi: 8.12.2019 ABONE OL
Türk kadınına örnek olan Satı Kadın anıldı
Kahramankazan'da, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 85'inci yıl dönümünde anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Türkiye'nin ilk kadın milletvekillerinden olan Satı Kadın anıldı. Satı Kadın'ı anma programına Satı Kadın'ın ailesi, belediye başkan yardımcıları, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı. Program kapsamında ilk olarak Satı Kadın'ın anıt mezarında Kuran-ı Kerim okunarak, anıt mezara çelenk ve çiçekler bırakıldı. Daha sonra Satı Kadın'ın Kahramankazan Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen evinin bahçesinde Satı Kadın'ın hayatı anlatılarak, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişine ilişkin bilgiler verildi. Katılımcılar programın ardından, Satı Kadın'ın kullandığı eşyalar, kıyafetleri ve döneme ilişkin eşyaların sergilendiği Kahramankazan Belediyesi Satı Kadın Müzesi Evi'ni gezdi. Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, bu anlamlı günde Satı Kadın'ın hayattaki tek çocuğu olan kızı Bediha Emre'yi evinde ziyaret etti. Oğuz elini öptüğü Bediha Teyze'den hayır duası aldı. Oğuz ziyarette Bediha Teyze'ye annesi Satı Kadın'ın tablosu ile Türk bayrağı hediye etti. Annesi Satı Kadın vefat ettiğinde 23 yaşında olan Bediha Teyze, Oğuz'a annesi ile ilgili anılarını anlattı.

SATI KADIN KÜLTÜR EVİ MÜJDESİ
Başkan Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, dünyanın gelişmiş birçok ülkesinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin önemine değinerek, bu kapsamda Satı Kadın'ın Türk kadınları için çok önemli bir rol model olduğunun söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk kadınına örnek olan Satı Kadın anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN