Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2. ’ın hayatı Mamak’ta sahnelendi

Giriş Tarihi: 14.2.2020 ABONE OL
2. Abdülhamid Han’ın hayatı Mamak’ta sahnelendi
SULTAN 2. Abdülhamid'in vefatının 102. Yılı dolayısıyla Mamak Belediyesi ünlü tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez'i Sultan Abdülhamid'in hayatını konu alan "Usta" adlı oyunla Mamaklılarla buluşturdu. Musiki Muallim Mektebi'nde sahnelenen oyuna katılım ve ilgi büyüktü. Oyunu izlemeye AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Mehmet Ali Demir ve çok sayıda tiyatrosever katıldı. Oyunun öncesinde Mamak Belediyesi Aile Merkez'leri tarafından hazırlanan Abdülhamid Han konulu resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Programda konuşan AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, "Taht-ı Osmani'de 33 yıl boyunca hükümdarlık yapmış, Devlet-i Ali'nin en zor, en sancılı yıllarına şahitlik etmiş Sultan Abdülhamid gibi abidevi bir şahsiyetin hayatını birkaç sunuma, fotoğrafa veya hatırata sığdırmamız, elbette mümkün değildir. Sultan Abdülhamid'i minnetle ve rahmetle anıyorum" dedi.

TARIH MILLETIN PUSULASIDIR
Tarihin bir milletin mazisi olmanın yanında istikbalinin de pusulası olduğunun altını çizen Başkan Köse, " Cumhurbaşkanımız diyor ya; 'Tarih bir milletin sadece mazisi değil istikbalinin de pusulasıdır.' Biz birileri gibi tarihimize yüz çevirenlerden olamayız. Tarihe seçici bakmak, kişinin kendine ve milletine yapabileceği en büyük ihanettir. Artık Osmanlı ile Cumhuriyeti birbirlerinin zıt dönemleri olarak görmekten vazgeçmeliyiz. Osmanlı'nın Cumhuriyet ile barışmasıdır Abdülhamid. Aleyhindeki onca kampanyaya rağmen Abdülhamid Han milletimizin hafızasında Ulu Hakan olarak kalmıştır. Bizler hiçbir ayrım yapmadan tarihimizle iftihar ediyor, gurur duyuyoruz ve bu tarih, her milletin yazdığı veya yazabileceği bir tarih değildir. Hamdolsun ki böyle bir tarihe sahibiz. Tarihin gizli yönleri kalmayacak, bizler Abdülhamid'i de öğreneceğiz. Kut'ül Amare'yi de öğreneceğiz. Bu millet ümmeti de öğrenecek kendini yöneten sultanı da öğrenecek. Bugünkü izlediğimiz bu tiyatro oyunumuz bunlardan biriydi. Bizler de bundan sonra çocuklarımıza, torunlarımıza bunları aktaracağız" dedi.

Oyun ağlattı
SULTAN 2. Abdülhamid Han'ın şehzadelik günlerinden başlayıp son günlerine kadar olan dönemi anlatan "Usta" isimli tiyatro oyunu, izleyiciden büyük beğeni aldı. Oyunda, Osmanlı tarihimizin önemli kahramanlarından olan ve padişahlığı döneminde devletimizi en iyi şekilde temsil eden Sultan 2. Abdülhamid Han'ın çileli hayatı baba-kız ilişkisi üzerinden anlatıldı. Ahmet Yenilmez'in performansıyla, 2. Abdülhamid Han'ın yaşamının anlatıldığı sahnede seyirci göz yaşlarını tutamadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2. Abdülhamid Han’ın hayatı Mamak’ta sahnelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN