Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Virüse karşı önlemleri

Giriş Tarihi: 25.3.2020 ABONE OL
Virüse karşı ağız sağlığı önlemleri
Koronavırüse karşı önlemler alırken ağız ve diş sağlığının önemi nedir? Ağız ve diş sağlığı için neler yapılmalı? Sorularına karşı Dr. Mehmet Öz tavsiyelerde bulundu. Öz, virüse karşı önlemleri ise şöyle sıraladı: Yeterli uyku, düzenli egzersiz, soluduğunuz havayı nemlendirin, el sıkışmayın, yüzünüze dokunmayın. C vitamini ve çinko kullanın. Şayet dişetimiz de kanama var ise bu kanamanın sebebi diş taşı ise diş taşlarını karantina süreci biter birmez temizletin. Ama karantina süresinde en iyi yapacağınız tedavi düzenli diş fırçalamadır. Bastıra bastıra fırçalamanın, ya da kanata kanata fırçalamanın hiç gereği yoktur. Kullandığınız macun mümkün olduğu kadar dişeti sağlığına iyi gelen macunlardan olmasına dikkat edin. Nane, okaliptüs, meyan kökü ve karanfil gibi doğal tazeleyiciler içeren diş macunlarını tercih edin. Dişlerin arasını diş ipi ile temizleme , dil ve yanak içini fırçalamakta yapılması gerekenler rutin temizleme yöntemleri arasındadır.

BİTKİSEL ÇAYLAR TÜKETİN
Ağız gargarası olarak koronaviruse karşı yapacağınız etkin ağız gargarası oksijenli suyun normal su ile karıştırarak elde edebilirsiniz. Şöyleki bir kapak oksijenli suyu 2 kapak normal içme su ile karıştırarak ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bitkisel çayların tüketimi bu dönemde ağız diş sağlığınıza faydası vardır. Ada çayı ve yeşil çay kullanılabilir. Yeşil çay içerisinde bulunan kateşinler, kuvvetli antioksidan özellikte, olup antienflamatuvar etki de göstermektedirler normal çay gibi tüketildiği gibi aynı zamanda doğal ağız gargarası üretiminde de kullanılabilir.

STRES AFT OLUŞTURUYOR
Stresin hat safaya çıktığı bu dönemde ağızda aft çıkar ise önce yiyecek ve içecek alışkanlıklarınızı gözden geçirin Asidik yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Karbonatlı su ile ağız gargarası yaparak asidik ağız ortamını bazik hale getirebilirsiniz.

DEZENFEKTAN NASIL YAPILIR?
Dr. Öz, "Diş fırçanızı hava almayan kapalı bir dolapta bir tutmayın, çünkü nemli ortamlar bakterilerin ve viruslerin çoğalmasını sağlar. Evde kolayca hazırlayacağınız doğal dişfırçası dezenfaktanını şu şekilde hazırlaya bilirsiniz.
2 yemek kaşığı üzüm veya elma sirkesi
2 çay kaşığı karbonat. Bir bardağa sirkeyi koyup hemen ardından karbonatı ilave ettiğiniz karışıma dişfırçasını sokup karıştırın. Sirke ile karbonat birbiri ile reaksiyona girdiğinde çıkan köpükler diş fırçasının kıllarının arasınıda temizler. Daha sonra fırçanızı durulayıp kaldırabilirsiniz. Bu size doğal yol ile dezenfeksiyon sağlar" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Virüse karşı ağız sağlığı önlemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA