Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Partili Şahin’den ’Başkanlık Sistemi’ Açıklaması

Giriş Tarihi: 21.2.2015 12:58
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlık sisteminde Amerika modelini önermesini değerlendirerek, "Görüşüne saygı duyuyorum ama Türkiye’de uygulayabilmemiz mümkün değil" dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, parti genel merkezinde düzenlenen ’Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Şahin, yaptığı konuşmada, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başkanlık sisteminde Amerika modelini önermesini değerlendirerek, "Görüşüne saygı duyuyorum ama Türkiye’de uygulayabilmemiz mümkün değil. Onların şikayetçi olduğu sorunları çözmeyi amaçlayan model çalışması içinde olmazsanız siz de aynı sorunları yaşarsınız. Başarılı örnekleri inceleyeceğiz, Türkiye’de uygulanabilir bir sistem olmalı" dedi.
AK Parti’nin seçim beyannamesine işaret ederek konuşmasına devam eden Şahin, "Turpun büyüğü heybede" açıklamasında bulundu.
"YENİ ANAYASA, BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DE BARINDIRMASI GEREKİR"
Şahin, başkanlık sistemini içeren yeni anayasa teklifinin de seçim beyannamesinde yer alacağı mesajını vererek, "Turpun büyüğü heybede. Seçim beyannamemiz açıklandığında şimdi de en önemli hedef yeni anayasa ama bu Yeni Anayasa, başkanlık sistemini de barındırması gerekir. Eğer Türkiye’de demokratik istikrar istiyorsak kuvvetler ayrılığı ilkesinin çağdaş anlamda uygulanmasını istiyorsak Türkiye başkanlık sistemine geçmeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Partili Şahin’den ’Başkanlık Sistemi’ Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN