Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Empati Temalı Hocalı Katliamını Anma Programı

Giriş Tarihi: 22.2.2015 09:58
Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesinde 1992 yılında yaşanan Hocalı Katliamı empati temalı programla anıldı.
Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde 26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayının 23. yıldönümü yaklaşırken Ticaret Odası Congresium’da "Empati temalı Hocalı Katliamını Anma Programı" düzenlendi. Programa Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Adana Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar, AK Parti Ankara Milletvekili Haluk İpek, MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan ve Azeri bürokratları katıldı.
Programa katılan Azerbaycanlı öğrencilerden Karabağlı olduğunu belirten Tarlan Rahmanov, "Dağlık Karabağ’ımızı Ermeni faşistler elimizden aldı. Yakınlarımız olmasa da orada şehit olan askerlerimizin hepsi bizim kardeşlerimizdir. Biz hepimiz kardeşiz bir millet olarak. Bize zulmü yaşattılar. Bu etkinliğe geldik Hocalı katliamını dünyaya tanıtmak istiyoruz. Ermenilerin bize yaşattıklarını tanıtmak istedik" ifadelerini kullandı.
Azerbaycan’dan geldiğini ve Samsun’da okuduğunu söyleyen Bilal Alibeyli de, şunları söyledi: "Hocalı katliamını Türkiye’de elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz. Hocalı Katliamını bilmeyenler var onlara anlatıyoruz. Karabağ, Azerbaycan ve Ermenistan’ı yani gerçeği görmeleri lazım insanların."
Azeri Sivil Toplum Örgütü Temsicisi Hasan Seyidov da, Hocalı Katliamı meselesinin Azerbaycan ile beraber bütün dünyanın problemlerinden biri olduğunu ifade ederek, Hocalı katliamında birçok insanın hayatının değiştiğini yakınlarını kaybettiklerini ve esir düştüklerini anlattı. Seyidov, Türkiye’de de Hocalı katliamının teferruatlarına dair bilgileri insanlara anlatacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Empati Temalı Hocalı Katliamını Anma Programı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN