Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş:

Giriş Tarihi: 22.2.2015 10:28
Sağlık Bakanlığı’nda hizmet alımı yöntemiyle tıbbi sekreter alınacağı yönündeki açıklamalara Sağlık Sen’den tepki geldi.
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, taşeron uygulamalarının sağlık hizmetlerinde nitelik ve güvenlik sorunu oluşturduğunu söyledi.
Taşeronlaşma uygulamalarının Türkiye’de kanayan bir yara olduğunun altını çizen Memiş, “Bu modelin kazananı taşeron firmalar, mağdurları ise çalışanlar ve halkımızdır” dedi. Sağlıkta uzun yıllar sözleşmeli çalıştırma modellerinden kaynaklı adaletsizlikler yaşandığını, sendika olarak sözleşmeli istihdamın durdurulmasını sağladıklarını kaydeden Memiş, “Taşeronlaşma sözleşmeli modelden daha büyük adaletsizlikler içeriyor. Sağlık gibi hayati bir alanda, ne çalışanın ne de hizmet alan insanımızın yararına olmayan bir sistemin yaygınlaştırılmasını kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.
Türkiye’de sağlık çalışanlarının, AB ülkelerindeki çalışanlardan iki kat fazla hizmet ürettiği halde yarısı kadar dahi ücret alamadığını kaydeden
Memiş, şunları söyledi: “Sağlık hizmetlerinin nitelikli şekilde halkımıza ulaşması için yapılması gereken, ucuz işgücü oluşturmak değil, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını ve haklarını geliştirmektir.”
Yeni kamu görevlisi alımlarında, hizmet sektörleri arasında farklılıklar olduğunu belirten Memiş, 50 bin öğretmen alınırken, sağlık hizmetlerinde 12 bin atama yapıldığına dikkat çekti. İnsan hayatının söz konusu olduğu sağlık hizmetlerinde yeterli personel istihdamı yapılmamasının hem hizmet kalitesini, hem de çalışanların motivasyonunu düşüreceğini de dile getiren Memiş, hizmet duyulan alanlarda taşeronlaşma yoluyla değil, kamu görevlisi olarak istihdama gidilmesi çağrısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN