Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşil Havaalanı İşletmelerine Belgeleri Verildi

Giriş Tarihi: 6.3.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:08
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yeşil havaalanı işletmeleri için belge töreni düzenledi. Bu kapsamda 49 firmaya birçok lokasyonu dahil olacak şekilde 72 “Yeşil Kuruluş” belgesi verildi.
TSE ve SGHM işbirliğinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen “Yeşil Kuruluş” belgelendirme törenine Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, TSE Başkanvekili Doç. Dr. Mehmet Fahrettin Önder, TSE Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz ve havalimanı işletmeleri yöneticileri katıldı. TSE Başkanvekili Önder yaptığı konuşmada, önemli olanın bu sosyal sorumluluk projesine sahip çıkmak olduğunu belirterek, projenin 2008 ve 2013 yıllarında TSE ile yapılan bir protokolle başlanarak bugüne geldiğini ifade etti.
“HER İŞLETMENİN YEŞİL BELGESİNE SAHİP OLMASI GEREKİYOR”
Önder, “Çevreye uyum dediğimiz zaman sadece Türkiye’nin çevresine uyum olarak değil, bizim uluslararası alanda imza attığımız Kyto Sözleşmesi’nde de sera gazı salınımıyla alakalı bir yükümlülük ama önemli olan burada gönüllülük. Sosyal sorumluluk projelerinde esas olan gönüllülüktür. Zoraki yapmak değildir. Gönüllü olarak yapılan bir hususta sürekli olur, sürdürülebilir olur. Onun için sadece 1 yıl bu belgeyi alıp devam ettirmemek şeklinde değil, dünyaya örnek olma anlamında bir belgelendirmedir bu. Dolayısıyla şuanda 74 tane kuruluşumuzun bu anlamda bu belgeye sahip olması, çevre yönetim sistemleri belgesine sahip olması, aynı zamanda bu bizim 2013 yılındaki protokolümüzde bahsettiğimiz TSE’nin de görevleri arasına giren sektöre yönelik kriterlerin belirlenmesi, bunun belgelendirmesi ayağında bende kendi ekibime de teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Havaalanındaki bütün işletmelerin yeşil kuruluş belgesine sahip olması gerektiğini ifade eden Önder, “Her işletmenin yeşil belgesine sahip olması gerekiyor. Bu bir başlangıç. Yeşil havaalanı zaten sosyal sorumluluğun başlangıcında onu hedeflemekti. Bu hedefi en kısa zamanda tamamlayacağımızı düşünüyorum” dedi.
"TEMEL AMACIMIZ TABİATIN, ÇEVRENİN BİZE EMANET OLARAK VERİLDİĞİ VE BUNU KORUMA ZORUNLULUĞUMUZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"
Sivil Havacılık Genel Müdürü Ekşi ise, Türk sivil havacılığının 2003 yılından beri hızlı bir büyüme içerisinde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
“Yaklaşık ortalamaya baktığınızda yüzde 14,5 civarında her yıl bir büyüme gösteriyor. Bu büyüme rakamları bizi oldukça memnun ediyor. Dünyadaki ortalamaya baktığınızda bu yüzde 5’ler civarında, dolayısıyla biz 3 kat civarında yaklaşık daha hızlı bir büyüme içerisindeyiz. Bununla beraber sektörümüz taşımacılık alanında büyürken, aynı zamanda onu destekleyecek diğer unsurlarla beraberde büyümesini teşvik ediyoruz. Bu çerçevede 2008 yılında özellikle havaalanında faaliyet gösteren kurum ve kurulmuşların yeşil havaalanı projesine dahil edilmesi için çalışma başlatılmıştı. Burada sektörle beraber bunun ilk kurguları yapıldı. Prensipleri tespit edildi. Daha sonra da 2009 yılında bu proje hayata geçirildi. Bu projedeki esas amacımız büyüyen sektörümüzün aynı zamanda dünya ölçeğindeki kalite sistemleriyle entegre olması ve çevre koruma kültürünü de beraberinde götürmesidir. Bu amaçla sektörümüzü de teşvik etmek açısından da tarifelerde bizden alacakları, ödeyecekleri ücretlerde yeşil havaalanı kuruluşu olmaları halinde yüzde 20 indirimde bulunuldu. Bir havaalanındaki bütün kuruluşlar bunu alırsa, şayet ki bu da aslında şu anlama geliyor; havaalanı işleticisinin oradaki tüm kurum ve kuruluşları motive ederek o havaalanı tümüyle bütün kuruluşlar yeşil sertifikasına sahip olduklarında, o havaalanında faaliyet gösteren bütün kurumlar yüzde 50 civarında tarifeden indirime tabi tutuyorlar. Buradaki temel amacımız tabiatın, çevrenin bize emanet olarak verildiği ve bunu koruma zorunluluğumuz olduğunu düşünüyoruz.”
Şuanda yeşil havaalanı kuruluşu sayısının 74’e ulaştığını kaydeden Ekşi, “Bu sayının bu sene içerisinde 100’ü aşmasını hedefliyoruz. Burada özellikle sektörümüze bir mesajımızda şu olacak; bu süreci beraberce iyileştirmemiz gerekiyor” dedi.
Konuşmaların ardından 49 firmaya birçok lokasyonu dahil olacak şekilde 72 “Yeşil Kuruluş” belgesi verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil Havaalanı İşletmelerine Belgeleri Verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN