Adalet Bakanlığında Devir-teslim Töreni

Giriş Tarihi: 7.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:08
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dinlemelerin önüne geçtiklerini belirterek, “Türkiye’de dinleniyor muyum paranoyasına kapılan insanlarımızın, bu paranoyadan kurtulmasına yol açacak hem demokratik hem de hukukun üstünlüğüne daha uygun bir mekanizmayı kurduk” dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, görevini Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’e devretti. Devir teslim töreninde açıklamalarda bulunan Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından şahsıma emanet edilen Adalet Bakanlığı görevimi şerefle çalışma arkadaşım bakanlığımızın müsteşarı Sayın Kenan İpek Bey’e devrediyorum. Bu makama layık bir arkadaşımız. Türk tarihinde iz bırakan, Türk demokrasisini çok ileri noktaya taşımış, Türkiye’de değişim ve dönüşümleri yapmış, olmazları başarmış, en güçlü en başarılı liderler arasında yer alan Tayyip Erdoğan gibi büyük bir liderin, devlet adamının yol arkadaşı olmayı, onunla beraber milletimize şerefle hizmet yapmayı nasip ettiği için Rabbime sonsuz şükürler ediyorum” diye konuştu.
Bakanlığı süresince yaptığı çalışmalara değinen Bozdağ, “Bizim yaptığımız çalışmaların tamamı hukuk devleti anlayışının güçlenmesi, yargıya olan güvenin arttırılması, yargıdan memnuniyetin üst düzeye çıkarılması, Türkiye’nin adalet politikalarını devletimizin büyüklüğüne, demokrasimizin gücüne uygun bir şekilde daha ileriye noktalara taşınması için büyük bir çabayla, gayret gösterdik. Tabi bu çerçevede ciddi adımlar attık. Özel yetkili mahkemeler Türkiye’de sürekli eleştiri konusu oldu. Bu dönem içerinde TMK ona göre görevli özel yetkili mahkemeler kaldırıldı. Türk yargısında iki başlı yargılama sistemine son verilerek, hukuk devletinde olması gereken bir adım atılmış oldu. Tarihi bir adımdır, büyük bir değişim, dönüşüm ve reformdur. Terörle ilgili konularda ihtisaslaşmış mahkeme ihtiyacı da göz ardı edilmediği için son çıkardığımız düzenleme ile ceza mahkemesinde HSYK’ya ihtisaslaşma yapma yetkisini veren bir düzenleme yaptık. Bu çerçevede ihtisaslaşmaya da gidildi. Mahkemelerin kaldırılmasıyla doğabilecek zafiyetin önüne geçecek adımda atılmış oldu. Diğer bir değişikli de Türk Ceza Hakimliklerinin kurulmasıdır” ifadelerini kullandı.
“Tutukluluk süresini 10 yıldan 5 yıla indirdiklerini belirten Bozdağ, “Dinleme gibi, teknik takip gibi, el koyma olaylarda kişi hürriyeti ve güvenliği bakımından ayrıca kişinin sahip olduğu mal varlığı bakımından hukuk devleti açısından daha iyi, güvenceli mekanizmalar ortaya koyduk. Eskiden dinlemeler sulh ceza hakiminin kararı olurken şimdi ağır cezaya verdik. Tek hakim karar verirken, oy birliği ile karar verilir hale getirildi ve Türkiye’de dinleniyor muyum? Paranoyasına kapılan insanlarımızın, bu paranoyadan kurtulmasına yol açacak hem demokratik hem de hukukun üstünlüğüne daha uygun bir mekanizmayı kurduk. Dinleme sürelerini kısalttık. Yargıya güven hukuk devletinin olmazsa olmazıdır. Yargının içerisinde kutuplaşmalar son veren önemli çalışmalar yaptık” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Bakanlığında Devir-teslim Töreni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN