Halk Ekmek’ten İşçi Lokali

Giriş Tarihi: 9.3.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, Dışkapı Köprüsü’nün altında ürünlerinin de satılacağı İşçi Lokali açtı. Halk Ekmek, daha önce iş bulmak amacıyla bölgeye gelen ve açıkta bekleyen işçilere sıcak bir mekan kazandırmış oldu.
Milyonlarca Ankaralıya yıllardır, ekmeğin, simit ve poğaçanın en sağlıklısını ve en tazesini sunmak için gece gündüz üretim yaparak kaliteli, ucuz ekmek ve onlarca çeşit unlu mamulü en ücra köşedeki Ankaralının ayağına götüren Ankara Halk Ekmek Fabrikası, bu kez farklı bir sosyal amacı gerçekleştirdi.
Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, gün ışığı bile yansımadan bir iş bulma umuduyla, özellikle inşaatlarda, Ulus bölgesine gelen işçiler için Dışkapı Köprüsü’nün altında hem Halk Ekmek ürünlerinin satışının yapıldığı, hem de işçilerin sıcak bir ortamda bekleyebilecekleri İşçi Lokalini hizmete açtı.
Çankırı Caddesi ile İrfan Baştuğ Caddesinin birleştiği Dışkapı Köprüsü’nün altında açılan ve bir cephesi İşçi Lokali olarak da hizmet verecek olan Halk Ekmek Satış noktaları sayesinde Dışkapı ve Ulus’un değişik yerlerinde bulunan amele pazarlarında kışın soğuk yazın sıcakta “iş” bekleyen işçiler, temiz, sağlıklı ve rahat bir mekanda bir araya gelebilecekler.
İşveren ile işçileri buluşturacak olan İşçi Lokalinin açılması ile birlikte tarihi kent merkezi Ulus Hacı Bayram civarındaki işçi yoğunluğu da ortadan kalkarken, Dışkapı Köprü altları da açılan Halk Ekmek üniteleri sayesinde nezih, sağlıklı ve güvenli ortamlara dönüştü.
İLKBAHAR: “İŞÇİLERE NEZİH BİR ORTAM HAZIRLADIK”
Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, Ankara’nın Ulus civarında değişik yerlerindeki işçilerin müteahhitlerle buluşmak için açık alanlar ve uygun olmayan ortamlarda buluşmak zorunda kaldıklarına dikkat çekerek, “Kendilerine gerçekten sıcak ve insanca bekleyebilecekleri bir ortam hazırladık. Hem kendileri orada oturacaklar, ihtiyaçlarını görecekler, hem de burada buluşma sağlanmış olacak” dedi.
Dışkapı bölgesinin aynı zamanda gelişmesi gereken önemli bir bölge olduğunu kaydeden İlkbahar, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu köprülerin altı biraz bakımsız kalmıştı. Şimdi buraya bir canlılık getirelim istedik. Gerçekten de ilk gün olmasına rağmen beklediğimizden daha fazla ilgi var. Güzel bir hizmet olduğu kanaatindeyim. Zaten, Ankara’nın değişik yerlerindeki işçi kardeşlerimizin bu durumda olmasından dolayı da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek Bey, İşçi Lokali’nin de bir an önce bitirilmesini istemişti. Biz de zamanından önce de bitirerek hizmete sunduk.”
İŞÇİLER LOKALDEN MEMNUN
İşçiler de, Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine sağladığı bu hizmetten memnun olduklarını dile getirdi. İşçilerin lokalin açılmasının kendilerini kışın soğuğu yazın sıcağından kurtaracağını kaydetti. İş bulmak için bekleyen işçilerden bazıları düşüncelerini dile getirdi.
Bayram Soylu, inşaat işçisi olduğunu belirterek "buranın açılması bizler için çok iyi oldu, rahatlıkla bekleyebiliyoruz. Gerektiğinide kahvaltımızı yapabiliriz. Allah razı olsun Başkanımızdan, devletimizden. Yazın sıcağından, kışın soğuğundan kurtulmuş olacağız. Taze çay içebiliyoruz, simitler taze, ilgi güzel" dedi.
Mustafa Arslan da, arkadaşının söylediği gibi Dışkapı’da böyle düzenli bir yer olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Burası işçi yatağı olduğu için açılan yer işçiler için güzel bir hizmet oldu. Geldik kahvaltımızı yaptık, tertemiz, hijyenik bir yer. Güzel oldu. Belediyemizden, devletimizden Allah razı olsun bize bu güzel imkanları sundukları için."
Şevket Menteş de daha önce Ulus’ta, pastanelerde daha pahalı imkanlarla kahvaltı yaptıklarını belirterek şunları söyledi: "Şimdi Halk Ekmek’le hem rahat hem ucuz, hem de sağlıklı ve temiz kahvaltı imkanımız var. Çok güzel olmuş. Her sabah saat 06.00’da geliyorduk, artık bekleyecek sıcak bir mekana kavuştuk."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk Ekmek’ten İşçi Lokali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN