Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti Grup Toplantısı…(2)

Giriş Tarihi: 10.3.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ekonomik birimler arası koordinasyonun önemine dikkati çekerek, "Bugünlerde de bu konularda spekülasyon yapanlar söz konusu. Biz, AK Parti hükümetleri bir koalisyon hükümeti değiliz. Aldığımız kararları bir uzvun organik bütünlüğü içinde görevlerini işlevsel şekilde yerine getirerek devam ederiz. Merkez Bankası ile hükümet arasındaki ilişkiler bağlamında kimse herhangi bir sıkıntı, kriz beklemesin" dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Amerikan dolarının değer kazanması ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına işaret ederek, "Önümüzdeki aylarda kriz olur bu kriz Türkiye’ye yansırsa bana da ekmek düşer diye düşünüyor. Eğer siz kriz akbabasıysanız, biz Anadolu’nun aslanlarıyız" dedi.
Geçtiğimiz hafta dünyadaki küresel kriz dalgalarını görerek, New York’taki yatırımcı kuruluşlarla buluşmak üzere geniş kapsamlı toplantı yaptıklarını belirterek, Türkiye’nin ekonomik göstergelerin dünyanın diğer ülkeleriyle karşılaştırıldığında en sağlam göstergeler arasında yer aldığını ifade etti. Ekonomik gelişmeler hakkında bilgi veren Davutoğlu, bankacılık sektörünün sapasağlam olduğunu ve hiç kimsenin kriz peşinde koşmaması gerektiğini ifade etti. Önümüzdeki dönemde yeni istihdam ve teşvik paketlerinin açıklanacağını belirten Davutoğlu, gerekli tedbirlerin kriz gündeme düşmeden alınacağına işaret etti.
Enflasyonun büyük bir problem olduğunu söyleyen Davutoğlu, enflasyonun her ay düştüğünü ve önümüzdeki aylarda da düşmeye devam edeceğini kaydetti. Faizin de önümüzdeki dönemde daha da düşeceğini anlatan Davutoğlu, ekonominin sağlam ellerde olduğunu ve sağlam bir şekilde yola devam ettiğini dile getirdi. Ekonomik birimler arası koordinasyonun önemine dikkati çeken Davutoğlu, "Bugünlerde de bu konularda spekülasyon yapanlar söz konusu. Biz, AK Parti hükümetleri bir koalisyon hükümeti değiliz. Aldığımız kararları bir uzvun organik bütünlüğü içinde görevlerini işlevsel şekilde yerine getirerek devam ederiz. Merkez Bankası ile hükümet arasındaki ilişkiler bağlamında kimse herhangi bir sıkıntı, kriz beklemesin. Amerika’dan döner dönmez, ’ya indim, Merkez Bankası Başkanımızla görüştüm. Merkez Bankası Başkanımız kendi değerlendirmeleri de aktardılar. Bugün de öğleden sonra genişletilmiş ekonomik koordinasyon kurulun topluyoruz. Bu küresel kriz ortamında alacağımız tedbirleri bir kez daha gözden geçireceğiz. Bakanlar Kurulu’nda da bu konuyu ele aldık. Hiç kimse Türkiye’de içerideki siyasal tartışmalar içinde kriz doğacak beklentisini beklemesin. Seçim öncesinde böyle bir beklenti içine girecekler kesin olarak yanılacaklardır" ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin hiçbir sektöründe kriz beklentisi ve işaretinin olmadığını anlatan Davutoğlu, yapısal dönüşüm faaliyetleriyle kalıcı tedbirlerin alındığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti Grup Toplantısı…(2)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN