Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gambiya’da 5 Bin İnsanın Temiz Suya Erişimi Sağlandı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Gambiya’da 5 Bin İnsanın Temiz Suya Erişimi Sağlandı
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gambiya’da Sosyal ve Ekonomik Yaşamda Nitelikli Değişim ve Gelişime Destek Derneği (SEN-DE-GEL) işbirliğinde Gambiya’da 8 su kuyusu açılarak 5 bin insanın temiz suya erişimini sağlandı.
Afrika’nın birçok ülkesinde su ve sanitasyon alanında faaliyetler yürüten TİKA, bu kapsamda Afrika’nın en küçük ülkesi Gambiya’da Sosyal ve Ekonomik Yaşamda Nitelikli Değişim ve Gelişime Destek Derneği (SEN-DE-GEL) işbirliği ile 8 adet su kuyusunun açılımına destek sağladı. Okyanus kıyısında ve Gambiya Nehri’nin çevresinde yer almasına rağmen özellikle Sahra Çölü’nden esen kuru Harmattan rüzgârlarının etkisi ile kasım ve mayıs ayları arasında ciddi kuraklık yaşayan ülkede temiz suya erişim noktasında önemli sorunlar yaşanmaktadır.
Anılan yerlerden birisi olan Pakaliba Köyü’nde gerçekleştirilen törene katılan Lower River Bölge Valisi Salif Puye Türkiye ve Gambiya arasındaki iyi ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek gerçekleştirilen projelerin artarak devam etmesini diledi. Sen-De-Gel Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil ise Gambiya’da gerçekleştirdikleri birçok faaliyette oluğu gibi bu projede de en büyük destekçilerinin TİKA olduğunu vurguladı. TİKA Senegal Program Koordinatörü Anıl Ertekin de Afrika’da Türk STK’larının yaptığı başarılı faaliyetlerinin ülkemizin görünürlüğüne olan olumlu katkısına değindi ve TİKA-STK işbirliğinin her geçen zaman daha fazla arttığını ifade etti.
Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla Gambiya’da temiz suya erişim oranı yüzde 80’lerin üzerine çıksa da su kirliliği kaynaklı ölüm oranları hala yüzde 13 seviyesinde olup; birçok yerleşim yerinde yeni su kuyusunun kullanıma açılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, Başkent Banjul’a 180 km uzaklıkta bulunan Lower River Bölgesi’ne bağlı 8 farklı köyde hayata geçirilen proje doğrultusunda söz konusu yerleşim yerlerinde yaşayan yaklaşık 5 bin insanın temiz suya erişim sağlaması planlanmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gambiya’da 5 Bin İnsanın Temiz Suya Erişimi Sağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN